Z jakiej stali produkowane są garaże?

Najprostszym sposobem zabezpieczenia swojego pojazdu przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak opady atmosferyczne, palące słonce czy wiatr oraz w celu udaremnienia uszkodzenia samochodu przez osoby trzecie, będzie zainwestowanie w garaż. Można wybrać między innymi garaż blaszany, który ustawimy na swojej działce budowlanej, bezpośrednio przy domu lub w pewnym oddaleniu od niego. Z jakiej stali produkowane są garaże blaszane?

Konstrukcja garażu blaszanego

Garaż blaszany może być wykonany z kątowników i ceowników zimnogiętych oraz zakonserwowanych farbą antykorozyjną. Przykładowo, garaż blaszany firmy Alicja posiada konstrukcję i szkielet pokryty blachą trapezową, w całości ocynkowaną ogniowo. Alternatywą może być wykonanie garażu z blachy akrylowej, o dowolnym do wyboru dla klienta kolorze z palety RAL.

Producenci garaży blaszanych wykonują je przy użyciu blachy trapezowej najczęściej o grubości 0,5 mm. Może to być właśnie blacha ocynkowana ogniowo, występująca w gatunku I lub II, czy też blacha powlekana oryginalnie przez hutę akrylem. Blachy z drugiego gatunku polecane będą do wzniesienia konstrukcji pomieszczeń gospodarczych o charakterze tymczasowym.

Dla wyjaśnienia warto powiedzieć, że blacha ocynkowana jest stalą zabezpieczoną przed korozją za pośrednictwem nałożenia na jej powierzchnię warstwy cynku. Powłoka cynkowa, tj. ocynkowanie stanowi skuteczną ochronę dla stali na długie lata i nie wymaga dodatkowej konserwacji. Można ją pokryć powłoką lakierniczą lub malarską, nadając pożądany kolor i przedłużając jej trwałość. Antykorozyjne właściwości stali ocynkowanej polegają na tym, że cynk może tworzyć niezwykle odporne i bardzo trudno rozpuszczalne powłoki kryjące.

Konstrukcja nośna garażu blaszanego

Stosunkowo najlżejszym typem garaży są garaże blaszane, zwłaszcza, jeśli wykonano je z cienkiej blachy. Ale uwaga! Trwałość takich budowli może być niewielka. Blacha nie wytrzyma również obciążenia np. śniegiem po obfitych opadach w trakcie zimy.

Konstrukcja nośna garażu blaszanego powinna być wykonana ze słupów z kątownika. Na ścianach bocznych potrzebne będą kątowniki pionowe, a na dole i górze ściany – poziome. Cała konstrukcja skręcana jest na śruby. Dopiero do konstrukcji nośnej mocowana jest za pomocą nitów aluminiowo stalowych blacha trapezowa. Konstrukcję dachu garażu blaszanego stanowią ceowniki, do których jest mocowana blacha trapezowa z użyciem wkrętów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *