Egzamin ósmoklasisty

Jak wzmocnić pewność siebie ucznia i zachęcić go do nauki?

Bycie nauczycielem nie jest łatwe. Wymaga dużej empatii, ale też podmiotowego podejścia do ucznia. Tak naprawdę nie wystarczy tylko i wyłącznie przedstawiać danych zagadnień, ale trzeba również zadbać o sferę psychiczną ucznia. W wielu przypadkach problem z nauką u dzieci wynika z braku pewności siebie. Czas więc dowiedzieć się, jak ową pewność siebie wzmocnić.

Dlaczego pewność siebie jest tak ważna?

Dzieci muszą być pewne siebie i ta cecha jest niezbędna do prowadzenia zdrowego stylu życia. Otóż niestety wielu uczniów zmaga się z problemami i kompleksami, które utrudniają normalne funkcjonowanie. A to przekłada się również na problemy z nauką w szkole. Brak pewności siebie rzeczywiście rzutuje na każdą sferę życia i może przyczyniać się do obniżenia komfortu życia. Rolą nauczyciela jest nie tylko przedstawienie zagadnień tematycznych i nauka danego przedmiotu, lecz także podmiotowe traktowanie ucznia. Znaczenie ma więc nie tylko to jak prowadzone są lekcje, ale to czy uczeń nie stresuje się na zajęciach, co może być spowodowane postawą nauczyciela. Od uczniów należy wymagać określonej wiedzy, ale też trzeba podchodzić do nich ze zrozumieniem. Zapraszając ucznia do rozwiązania danego przykładu przy tablicy, trzeba wykazać się spokojem i nie można komentować jego ewentualnego braku wiedzy. Jednocześnie ważna jest także wychwycenie tego, czy uczeń ma problemy z nauką, czy raczej po prostu nie nauczył się danego tematu. Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami, zatem szczególną wagę należy przyłożyć już nie tylko do prowadzenia lekcji z danego przedmiotu, ale też lekcji wychowawczych, na których należy poruszać temat pewności siebie, ale też sposobów radzenia sobie ze stresem.

Gdy presja niszczy wyniki

Są tacy uczniowie, którzy bardzo chcą się czego nauczyć, a im więcej się uczą, tym gorsze wyniki mają. Z powodu presji, która wywołują na samych sobie bądź też rodzice na nich, efekty nauki są gorsze niż słabe. Wiele o tym jak presja negatywnie może działać na uczniów można było dowiedzieć się podczas testów takich jak egzamin ósmoklasisty Arkusze wielu uczniów pełne były błędnych odpowiedzi, podczas gdy Ci sami uczniowie na co dzień otrzymują bardzo dobre wyniki w nauce. Są też tacy uczniowie, którzy potrafią świetnie napisać testy czy sprawdziany, a przy odpowiedzi ustnej zaczynają się bardzo denerwować, co przekłada się na gorsze oceny. Co w takim przypadku można zrobić? Na pewno z takim uczniem trzeba pracować. Ważna jest współpraca z jego rodzicami, którzy muszą znać problem. W niektórych przypadkach dobrze sprawdza się nauka radzenia sobie ze stresem i ćwiczenia oddechowe. Ale jeżeli problemy są naprawdę duże, to trzeba odkryć ich przyczynę i wdrożyć odpowiednie rozwiązanie, a tym może się już zająć tylko i wyłącznie odpowiedni terapeuta.

ksiazki

Jak pomóc dziecku z problemami?

Wzmacnianie pewności siebie jest obowiązkowe. Rzecz jasna nie chodzi o to, aby chwalić za wszystko, ale na pewno nie można krytykować. Jeżeli uczeń rzeczywiście się nie nauczy, to krytyka personalna jego samego jest nieuzasadniona i bywa bardzo szkodliwa. Ocena niedostateczna nie jest w tym przypadku karą dla dziecka, lecz za nienauczenie się. A to jest duża różnica. Jakiekolwiek komentarze pod kątem personalnym są wręcz zabronione. Trzeba też sprawdzić czy przypadkiem problemy z nauką nie wynikają z problemów w domu, co także przekłada się na brak pewności siebie. Często bywają sytuacje, że dziecko przedmiotowo traktowane jest w domu, a przez to, że doświadcza ciągłej krytyki ma problemy z nauką. W takim przypadku trzeba podjąć pracę z rodzicami, którzy muszą zrozumieć, że ich podejście do wychowania jest szkodliwe dla ich własnego dziecka.

Często chwal, a nie krytykuj

Chwalenie dzieci przynosi dobre efekty. Zatem dzieci należy chwalić i doceniać. Krytyka jak już wspomnieliśmy nie może być personalna, gdyż wtedy jest szkodliwa. Zachęcanie do podjęcia trudu, ale też pokonywanie swoich barier bywa konieczne. Do tego warto na zajęciach wyrównawczych sprawdzić czy dziecko rzeczywiście ma problemy z nauką czy raczej owe problemy wynikają właśnie z czynników zewnętrznych, choćby braku pewności siebie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *