fototapety

Jak wybrać motyw fototapety?

Dekoracja z użyciem fototapety jest prosta w wykonaniu, ponieważ nakleja się ją jak zwykłą tapetę, jedynie pilnując wzoru na połączeniu. O wiele trudniej dobrać motyw fototapety, a by efekt był co najmniej zadowalający. Trzeba pamiętać o kilku ciekawych cechach fototapet, zwłaszcza drukowanych na zamówienie.

Fototapety są popularną dekoracją, ponieważ nie wymagają remontu, są łatwe do aplikacji, nie zabierają przestrzeni. W dodatku mają niezaprzeczalną zaletę, ponieważ mogą radykalnie odmienić wnętrze. To duży atut, ale zastosowanie fototapety w dekoracji wymaga doświadczenia i wyobraźni w wykorzystywaniu dekoracji tak dużej powierzchniowo.

Największą zaletą fototapety jest jej wielkość, a co za tym idzie, efekt, jaki może wywołać. Jeżeli mamy pomieszczenie niezbyt efektowne, które wydaje nam się szare i nijakie, to zdecydujmy się na kolorową fototapetę. Tego rodzaju fototapeta będzie oczywiście przyciągała uwagę, a wówczas odbiór pomieszczenia jest inny, pomimo tego, że cała reszta wystroju pozostała bez zmian. Jednak bardzo kolorowa fototapeta w kolorowym wnętrzu to może być za dużo i wrażenie będzie negatywne. Pokój możemy postrzegać jako pstry, zbyt przeładowany dekoracjami. Chcąc tego uniknąć, możemy nakleić fototapety o stonowanych kolorach, unikając ostrych, jaskrawych barw. W skrajnym przypadku będzie to fototapeta czarno biała, a raczej w wielu tonacjach szarości. Tego rodzaju fototapeta również zwraca uwagę i stanowi przeciwwagę do reszty kolorowego wystroju wnętrza. Na koniec trzeba dodać, że fototapeta może decydować o stylu pomieszczenia. Proste skojarzenie włoskich uliczek w kawiarni z włoska nazwą lub menu. Więcej takich przykładów podawać nie trzeba, bo już wiadomo, w czym rzecz (więcej na stronie https://fototapety.art/).

fototapety

Nowoczesna fototapeta drukowana na zamówienie jest wykonywana na bazie zdjęć cyfrowych. Stosowana technologia umożliwia edytowanie zdjęć przed zatwierdzaniem do wydruku wprost z poziomu domowego komputera. Ten sposób zamawiania otwiera duże możliwości konfigurowania gotowego produktu. Po pierwsze możemy określić dokładne wymiary gotowego produktu i wydrukować taki format, jaki jest potrzebny w pomieszczeniu. Korzystając z tej funkcji, możemy ograniczyć koszty wydruku w jeszcze jeden sposób. Wystarczy, że pominiemy te części ściany, które choć trochę są zakryte, zazwyczaj jest to dolna część ściany zastawiona meblami, lub fragmenty przy narożnikach. Wymiary fototapety będą mniejsze, a powierzchnia zmniejszy się nawet o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. W takim samym stopniu spadnie cena, która zależna jest od wielkości zadrukowanej powierzchni. Mniejsza fototapeta to nie koniecznie mniejsze elementy obrazka. Tego obawia się wielu klientów, ale sposób zamawiania pozwala na edycje zdjęcia, w tym kadrowanie. Można wybrać do wydruku fragment zdjęcia, powiększając lub zmniejszają albo przesuwając ramkę kadrowania w panelu zamawiania. Oczywiście najpierw trzeba podać wymiary gotowej fototapety, które ustawia nam proporcje wymiarowe ramki. W skrajnym przypadku rezygnujemy z fototapety na rzecz mniejszego obrazu, który zamawia sie podobnie, ale jest całkiem inną dekoracją (więcej na temat obrazów – https://fototapety.art/dekoracje/obrazy-do-salonu/)

Na koniec kilka słów o wybieraniu motywu. To jest zawsze najtrudniejsze i zwykle najbardziej pracochłonne. Pierwsze godziny spędzimy na przeglądaniu zdjęć w bazie, nie mogąc zdecydować się na to jedno. Nie zawsze piękne zdjęcie przełoży się na ciekawą fototapetę. Radzimy przejrzeć przykładowe aranżacje, których w internecie jest dużo. Nie musimy kopiować pomysłów z internetu, potraktujmy te aranżacje jako inspiracje do własnych projektów. Pamiętajmy tylko, że motyw fototapety do salonu w domu lub do pomieszczenia biurowego albo salonu spa itd. wymaga ostrożności. Unikamy kontrowersyjnych i zbyt śmiałych motywów, żeby nie urazić odwiedzających. Poza tym zdajmy się na własny gust i poczucie estetyki. Jeśli nie mamy do siebie zaufania, poprośmy o pomoc projektantów wnętrz.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *