Jak wybrać imię dla dziecka? Masz problem z wybraniem imienia dla swojej pociechy? W poniższym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.
- Jak wybrać imię dla dziecka?
- Na co zwrócić uwagę wybierając imię dla dziecka?
Szukasz imienia dla swojego dziecka? Chcesz, żeby było oryginalne? A może najważniejsze dla Ciebie jest jego znaczenie? Jak wybrać imię dla dziecka? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do szybkiego zapoznania się z jego treścią.
Jak wybrać imię dla dziecka?
Aktualnie sporą popularnością cieszą się tradycyjne imiona. Wiele osób przegląda swoje drzewa genealogiczne i ostatecznie decyduje się na imiona swoich dziadków, pradziadków, a nawet prapradziadków. Zwraca się również szczególną uwagę na to, aby imię miało jakieś zdrobnienia. Jednym z takich starszych imion, które w dzisiejszych czasach jest chętnie wybierane przez rodziców, to Antoni.
Jeśli masz już dzieci i czekasz właśnie na kolejne, możesz nazwać go takim imieniem, które rozpoczynać się będzie na tę samą literę, co imię starszej pociechy. Warto również rozważyć wybór takiego imienia, które będzie pasowało do nazwiska. Możesz także zapisać wcześniej kilka imion, które najbardziej Ci się podobają i zdecydować w dniu, kiedy po raz pierwszy zobaczysz swoją pociechę, które z nich do niego najbardziej pasuje.
Coraz więcej młodych rodziców decyduje się także na zagraniczne imiona. Jest to spowodowane głównie tym, że dzięki temu wyjeżdżając za granicę – szczególnie na stałe – dziecko nie będzie musiało go zmieniać. I nie chodzi tylko o anglojęzyczne imiona, ponieważ na przykład coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się japońskie imiona męskie i to nie tylko wśród osób zainteresowanych japońską kulturą. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne imię, sprawdź jego znaczenie. Dotyczy to właściwie każdego imienia – nie tylko japońskiego. Zawsze warto zapoznać się z informacjami na jego temat.
Na co zwrócić uwagę wybierając imię dla dziecka?
Na co zwrócić uwagę, wybierając imię dla dziecka? Wiele osób poleca, aby zawsze sprawdzać znaczenie interesujących nas imion. Kolejny aspekt wiąże się z tym, czy imię będzie pasować do nazwiska. Ponadto w Polsce bardzo lubimy różnego rodzaju przezwiska i zdrobnienia. A zatem polecamy wybierać te imiona, od których bez problemu można stworzyć jakiekolwiek zdrobnienie.
Pamiętaj, że w Polsce są pewne kryteria, które wybrane imię musi spełniać. Po pierwsze nie może być zdrobnieniem. Należy wpisać pełne imię – na przykład Katarzyna, nie Kasia. Po drugie nie może być ani nieprzyzwoite, ani ośmieszające. Każde dziecko może mieć maksymalnie dwa imiona. Ostatnie kryterium wiąże się z tym, że imię musi określać płeć. Jednakże od tej reguły jest jeden wyjątek, a mianowicie imiona żeńskie. Nie wszystkie przecież kończą się na „a” – na przykład Miriam.
Wybrałeś już imię i zostało ono wpisane do aktu urodzenia? W ciągu pierwszych sześciu miesięcy stwierdziłeś, że jednak nie pasuje ono do Twojego dziecka? Nic straconego! Na szczęście przed upływem pół roku od dnia, w którym został sporządzony akt urodzenia, rodzice mogą jeszcze zmienić imię swojego dziecka. Wszelkie tego typu zmiany należy dokonać w Urzędzie Stanu Cywilnego – tym samym, w którym wydano akt urodzenia.