Wskaźniki płynności finansowej

Wskaźniki płynności finansowej – co warto wiedzieć?

Każdy przedsiębiorca doskonale wie, że sukces prowadzonej firmy zależy od wielu spraw. Duże znaczenie ma tu czas działania w branży, zadowolenie klientów czy też zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie. Niezwykle ważną sprawą jest również to, aby móc poprawnie oceniać na bieżąco kondycję danej firmy. Rewelacyjnie sprawdzają się w tym zakresie wskaźniki płynności finansowej. Czym one są, jakie są ich rodzaje, a przede wszystkim jak się je powinno obliczać? Artykuł został napisany przy wpsołpracy z serwisem efaktor.com.pl serwisem oferującym wsparcie finansowe dla firm za pomocą faktoringu. 

Czym są wskaźniki płynności finansowej?

Od czego powinno się więc zacząć zdobywanie wiedzy na temat takich wskaźników? Jak można się bez trudu domyślić, kluczową sprawą jest to, aby dowiedzieć się, czym takie wskaźniki w ogóle są. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Jak każdy doskonale wie, powszechną praktyką jest zaciąganie przez przedsiębiorstwa zobowiązań finansowych, które pozwalają na realizowanie inwestycji. Często jednak w wyniku różnych czynników zewnętrznych dana firma może utracić swoją płynność finansową, czyli powstawać mogą problemy z terminowym regulowaniem należności. Żeby nie dopuścić do powstawania takich problemów i stale monitorować sytuację danej firmy, często stosuje się określonego rodzaju wskaźniki płynności finansowej, które będą w stanie na bieżąco prezentować to, w jakiej formie są finanse firmy.

Jakie są najważniejsze rodzaje wzkaśników płynności finansowej?

Jak można się bez trudu domyślić, nie istnieje tylko jeden uniwersalny wskaźnik, którego obliczenie wskaże kondycję firmy. Wyróżnić można kilka wskaźników, które są w stanie prezentować zupełnie różne spojrzenie na finanse firmy.
Do najpopularniejszych wskaźników tego rodzaju z całą pewnością zaliczyć trzeba płynność majątkową, majątkowo-kapitałową, a także płynność przepływów pieniężnych. Czym się one charakteryzują? W przypadku płynności majątkowej chodzi o zdolność do zamiany posiadanych aktywów na środki pieniężne. Celem jest osiągnięcie tego w możliwe najkrótszym czasie i przy najmniejszej stracie. W przypadku wskaźnika płynności majątkowo-kapitałowej chodzi o możliwość przedsiębiorstwa w zakresie regulowania swoich krótkoterminowych zobowiązań. Krótkoterminowe to takie, które nie przekraczają jednego roku. Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, czym charakteryzuje się płynność przelewów pieniężnych. Chodzi tu o zdolność do bezzwłocznego dokonywania zakupu usług lub towarów, niezbędnych do prowadzenia działalności.

Jak obliczyć wskaźnik płynności finansowej?

Skoro już wiadomo, czym są wskaźniki płynności finansowej, a także jakie są ich najciekawsze rodzaje, warto się teraz dowiedzieć, jak można je obliczać i co dane wyniki oznaczają.
Kluczowe w przypadku prowadzenia takich pomiarów jest wykorzystanie wskaźników dynamicznych i statycznych. Chodzi tu dokładnie o wskaźniki bieżącej płynności, płynności szybkiej, a także gotówkowej, lecz również wydajności pieniężnej oraz wystarczalności środków pieniężnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *