Problemy sprzętowe

Co wpływa na szybkość internetu domowego?

Chyba każdy z nas doświadczył nagłych spowolnień internetu domowego. Wideo na serwisie streamingowym zacina się, przeglądarka nie ładuje w pełni strony internetowej, a granie on-line staje się niemożliwe. Jak możemy temu zaradzić? Jakie są najczęstsze przyczyny niskiej szybkości internetu domowego?

Problemy sprzętowe

Wymagania aplikacji internetowych czy gier stale rosną. Spowolnienie internetu może tak naprawdę oznaczać, że używamy przestarzałego komputera lub urządzenia mobilnego. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy chcemy otworzyć kilkanaście zakładek w przeglądarce, wyświetlać obraz w FullHD czy w przypadku gier osiągać co najmniej 60 klatek na sekundę. W wielu wypadkach sprzęt zakupiony 10 lat temu nie będzie współpracował mimo optymalizacji, jaką producenci oprogramowania regularnie wprowadzają. Moc obliczeniowa starszego sprzętu nie wystarczy, aby płynnie korzystać z zasobów internetu.

Jeśli korzystamy z Wi-Fi, to musimy również pamiętać, żeby router był poprawnie umiejscowiony. Nie należy go zamykać w szafce czy stawiać daleko od urządzeń, które będą z nim połączone. Ważne także, aby standard Wi-Fi był dostosowany do prędkości internetu, z jakiej korzystamy. W przypadku dużych pakietów (np. 940 Mb/s) router powinien posiadać standard Wi-Fi 5 lub Wi-Fi 6.

Nadmierne przeciążenie sieci i awarie serwerów

W wyjątkowych okolicznościach prędkość internetu jest poza kontrolą operatora. Może się to wiązać ze szczególnymi sytuacjami, gdy sieć jest przeciążona od nadmiaru użytkowników. Przyczyna tego zjawiska może być różnorodna i dotyczyć serwerów, na których są utrzymywane poszczególne strony internetowe. Ich awaria może w praktyce uniemożliwić korzystanie z niektórych zasobów – wystarczy tu wspomnieć problemy, jakie napotkał Facebook i jego serwisy w październiku 2021 czy pożar w serwerowni OVH w marcu tego samego roku, który sparaliżował sporą część polskiego internetu. Często zdarza się, że jako użytkownicy mylimy prędkość internetu domowego z awarią zewnętrzną, na którą operator nie ma żadnego wpływu.

Pakiet internetu nie jest dostosowany do potrzeb

Korzystanie z internetu w gospodarstwie domowym, w którym zasoby sieci wykorzystuje kilka, a nawet kilkanaście urządzeń jednocześnie, wymaga dostępu do odpowiedniego łącza. Każda aplikacja i gra potrzebuje łącza o odpowiedniej przepustowości. Dla każdego serwisu jest ona inna, np. Netflix w przypadku obrazu o jakości UltraHD wymaga łącza o prędkości co najmniej 15 Mb/s.

Najlepszym rozwiązaniem w tym kontekście jest wykorzystanie możliwości internetu światłowodowego. To technologia, która po pierwsze, zdecydowanie rzadziej ulega awarii, a po drugie, na jej działanie nie mają wpływu czynniki atmosferyczne, tak jak ma to miejsce w przypadku internetu radiowego. Technologia światłowodowa daje gwarancję niezawodności, a ponadto umożliwia skorzystanie z łącza o prędkości zbliżonej do 1 Gb/s, co jest ogromną zaletą dla bardzo wymagających użytkowników internetu. Dlatego oferta internetu światłowodowego w Fiberlink jest tak szeroka. Jesteśmy operatorem działającym w województwie małopolskim na terenie m.in. powiatu wielickiego, bocheńskiego, myślenickiego, krakowskiego czy wadowickiego.

Przeczytaj również: http://fiberlink.pl/blog/gdy-komputer-spowalnia-co-wplywa-na-szybkosc-internetu/.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *