Wpływ nadmiaru hałasu na organizm człowieka

Słuch to obok wzroku najważniejszy zmysł człowieka – stanowi nasz radar, pozwala lokalizować i identyfikować źródła hałasu, dzięki czemu jesteśmy w stanie unikać zagrożeń takich jak choćby nadjeżdżające samochody. W czasie snu nasz słuch służy jako alarm, ostrzegając nas przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Niestety, nasze narządy słuchu są bardzo delikatne i poddane długotrwałemu działaniu dźwięków o wysokiej częstotliwości stopniowo tracą swoją sprawność. Jednak pogorszenie słuchu to nie jedyny negatywny efekt nadmiaru hałasu – może on stwarzać również inne zagrożenia dla zdrowia.

Czym jest hałas?

Zgodnie z definicją Międzynarodowej Organizacji Pracy, hałasem nazywany jest „każdy dźwięk, który może doprowadzić do utraty słuchu, albo być szkodliwy dla zdrowia lub niebezpieczny z innych względów”. Aby dźwięk mógł zostać uznany za hałas, musi osiągnąć odpowiednie natężenie, mierzone w decybelach. Przyjmuje się, że dźwięki o natężeniu już 70 decybeli, występujące np. we wnętrzu zatłoczonej restauracji, jest już hałasem, który może mieć negatywny wpływ na organizm ludzki. Dość powszechna jest opinia, że osoby mieszkające w dużych miastach lepiej znoszą hałas, niż ludzie żyjący z dala od nich – stąd wysnuwany jest wniosek, że do hałasu można przywyknąć. Nie jest to do końca prawda – „przyzwyczajenie się” do hałasu ma zwykle formę adaptacji patologicznej. Niezależnie od tego w jakich warunkach żyjemy, długotrwały hałas ma negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Wpływ hałasu na organizm

Poza oczywistym wpływem na pogorszenie się stanu naszego słuchu, hałas ma wpływ na wiele innych aspektów naszego zdrowia. Przede wszystkim cierpi nasza psychika – nawet przy stosunkowo krótkiej ekspozycji na hałas możemy odczuwać zdenerwowanie, irytację, wzrost poziomu agresji. Jeśli hałas towarzyszy nam przez dłuższy okres czasu, może być przyczyną poważniejszych zaburzeń psychicznych, depresji i chronicznego stresu. Inną kwestią jest wpływ hałasu na nasze zdrowie fizyczne. Częste bóle głowy, problemy z trawieniem, bezsenność, problemy z koncentracją, zaburzenia krążenia oraz gospodarki hormonalnej – to tylko najczęściej spotykane efekty hałasu, na które narażony jest prawie każdy mieszkaniec większego miasta, otoczony dźwiękami o natężeniu około 70 decybeli. Dźwięki na poziomie 130-150 decybeli, są w stanie wprawić nasze narządy wewnętrzne w potężne drgania, prowadzące do ich uszkodzenia i w efekcie do poważnych problemów ze zdrowiem. Skutki ekspozycji na tak potężny hałas widoczne są już po kilku minutach. Powyżej 150 decybeli hałas jest w stanie doprowadzić do paraliżu organizmu, dezorientacji, a nawet – w wyniku uszkodzenia narządów wewnętrznych i układu nerwowego – do śmierci.

Hałasu nie należy lekceważyć. W naszym otoczeniu znajduje się mnóstwo urządzeń generujących dźwięki, które z czasem mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia – do takich urządzeń zaliczyć można np. wentylatory, znajdujące się obecnie w każdym budynku biurowym. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają znacznie obniżyć poziom hałasu w pomieszczeniach – należą do nich tłumiki, które znajdziemy między innymi w ofercie firmy Centrowent.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *