podłogę z kamienia

Czy warto zdecydować się na podłogę z kamienia?

Jeśli w grupie osób toczy się dyskusja na temat materiałów wykorzystywanych na podłogi, to bardzo często kamień zbiera złe opinie. Granity, marmury czy trawertyny uchodzą za surowe i zimne w odbiorze, i w pierwszej chwili nie mają zwolenników.

Jednak chwilę potem, gdy rozmawia się o aranżacji wnętrza, sytuacja się diametralnie zmienia. Estetyka kamienia, niepowtarzalne struktury i naprawdę ogromna wytrzymałość wygrywają w przedbiegach konkurencję z ceramicznymi kaflami lub nawet najbardziej twardymi panelami podłogowymi.

Zalety kamienia są przecież ogromne. Jego wygląd i oryginalność faktur gwarantują, że podłoga będzie jedyna w swoim rodzaju. Ogromnym plusem jest także fakt, że można zdecydować się na niemal dowolny wymiar płytek i ich kształt. Mało tego, można wybrać sobie sposób obróbki surowca. Powierzchnia może być szlifowana, polerowana, cięta, a nawet łamana. To chyba najtrwalsza podłoga, jaką można zastosować w domu lub mieszkaniu i z pewnością będzie służyć kilku pokoleniom.

Jaki kamień wybrać?

Najczęściej polecany jest marmur, bo jest to kamień, który ma chyba najciekawszy i najbardziej elegancki wygląd. Jego charakterystyczne faktury i ogromna gama kolorystyczna zdecydowanie pozwalają na dobranie go do każdego wnętrza. Choć wymaga on systematycznej impregnacji, jest wybierany chętnie.

Trzeba jednak zauważyć, że powierzchnia marmuru ma tendencję do matowienia i dość szybko można go uszkodzić. Nie warto kłaść go w pomieszczeniach czy miejscach o dużym natężeniu ruchu, dlatego raczej nie nadaje się do przedpokojów i mocno eksploatowanych salonów. Marmurów nie kładzie się też na zewnątrz, stąd na taras i balkon poleca się inne rodzaje kamienia.

Warto zwrócić uwagę na granit. To kamień, który jest znacznie twardszy od marmuru, a zatem bardziej odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Mało tego, granit świetnie zachowuje się w kontakcie ze środkami chemicznymi, co sprawia, że łatwo go utrzymać w czystości.

Nie potrzeba go zabezpieczać żadnymi powłokami, praktycznie nie da się go zarysować, a do tego nie ulega zaplamieniu. To wszystko sprawia, że jest idealnym surowcem do wykorzystania na podłogach nawet w kuchni czy w łazience.

Z kolei piaskowiec, ze względu na swoją dość porowatą powierzchnię, w zasadzie nie nadaje się na podłogę, bo bardzo trudno utrzymać go w czystości. Znacznie lepiej sprawdza się trawertyn, który także ma lekko porowatą powierzchnię, ale systematycznie impregnowany będzie świetnie imitował antyczną podłogę.

W jakich pomieszczeniach stosować kamienne podłogi?

Marmur, granit, a czasem trawertyn nadają wnętrzom nieco chłodny charakter. Z tych właśnie względów podłogi tego typu stosuje się w salonach, w kuchniach i łazienkach, a także w przedpokojach.

Kamienne podłogi z pewnością nie będą dobrze wyglądać w pokojach dziecinnych i młodzieżowych, a także w sypialniach, bo wszystkie te wnętrza stałyby się zbyt surowe i zimne. W takich pokojach oczekujemy ciepła i przytulności, więc znacznie lepiej sprawdzą się panele podłogowe albo zawsze modne podłogi drewniane.

Jeżeli projekt aranżacji mieszkania czy domu uwzględnia kamienne podłogi, warto najpierw skonsultować się z fachowcem, który doradzi rodzaj kamienia i pomoże wybrać odpowiednie elementy. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ kamienne płyty są różnego pochodzenia i mają różną trwałość.

Fachowcy, chociażby z firmy www.granmal.eu, doradzą nie tylko najlepszy rodzaj kamienia, ale także jego grubość i kształt płytek. Wykonanie kamiennej podłogi jest poważnym przedsięwzięciem, które należy powierzyć osobom posiadającym duże doświadczenie w tej dziedzinie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *