Co warto wiedzieć o pompa śrubowych?

Statystyki jasno pokazują, że pompy śrubowe znajdują coraz większe zastosowanie w różnych branżach.

Czym charakteryzują się elementy z tej kategorii? Jakie powinny być ich najważniejsze atuty? Na co zwrócić uwagę kupując pompy? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Na początek trzeba zaznaczyć, że pompy śrubowe to rotacyjne pompy wyporowe. Istotnym aspektem jest fakt, że znajdujący się w nich metalowy wirnik – w kształcie śruby z wydłużonym skokiem – obraca się w sposób mimośrodowy w nieruchomym gumowym elemencie. Warto wiedzieć, że metalowy wirnik jest nazywany rotorem, a nieruchomy, gumowy element statorem (taka terminologia jest bardzo często stosowana w fachowej literaturze oraz na instrukcjach).

O czym jeszcze należy pamiętać? Wyjaśniając zasadę działania pompy trzeba podkreślić, że mimośrodowy obrót rotora w statorze przyczynia się do zabierania z części ssawnej partii materiału. Jest ona następnie sukcesywnie przesuwana w trybie spiralnym w kierunku części tłocznej urządzenia. Nic więc dziwnego, że produkt musi być bardzo dobrze skonstruowany, aby był w stanie profesjonalnie i sprawnie wykonywać swoje zadania.

Na jakie cechy trzeba zwracać uwagę dokonując zakupów? Należy zaznaczyć, że dobre pompy śrubowe osiągają pożądaną wydajność niezależną od ciśnienia tłoczenia. Są w stanie tłoczyć ciecze o dużej lepkości oraz gęstości, co jest kluczowe w wielu branżach (jak choćby spożywczej). To jednak nie wszystko. Takie pompy wykonują tłoczenie cieczy, które zawierają ciała stałe, ponieważ mają dobre zdolności do samozasysania.

Wiele osób zapomina o tym, że produkty z tej kategorii powinny wykazywać się też dużą odpornością na działanie cieczy oraz nie niszczyć struktury pompowanego produktu, ponieważ w innym wypadku nie będzie on zdatny do dalszego użytkowania. Bardzo ważnym aspektem jest również kwestia dozowania. Dobrej jakości pompy śrubowe umożliwiają precyzyjne ustawienie tego parametru, co ma bardzo duży wpływ na jakość i efekty realizowanych zadań. Oczywiście, pompy śrubowe powinny być wykonane z wysokiej klasy materiałów, aby służyły właścicielom przez wiele długich lat. To wszystko powoduje, że największą popularnością cieszą się elementy znanych i cenionych firm w tej branży.