WAGA PRECYZYJNA – JAK DOKŁADNE MOŻE BYĆ WAŻENIE?

Potrzeba, aby dokładnie określić ciężar jakiegoś przedmiotu zrodziła się najpewniej w tym samym czasie, kiedy zaczął rozwijać się handel. Aby jednak obie strony zawierające transakcję były usatysfakcjonowane, nikt nie mógł być stratny. Na początku waga precyzyjna być nie musiała, ale z czasem zaczęto obracać na rynku przedmiotami o stosunkowo małej masie (jubilerstwo) lub niewielkimi ilościami substancji (aptekarstwo czy badania naukowe).

Talent talentowi nierówny

Pierwsze urządzenie ważące to zwykły drewniany kołek. Na jego końcach w równej odległości od środka uwiązywano na sznurkach towar, którego masę należało porównać z jakimś uniwersalnym wzornikiem. Problem w tym, że takiego nie było, a właściwie było ich aż za wiele, zatem żaden uniwersalny być nie mógł. Toteż i waga precyzyjna przesadnie być nie mogła. Każdy kraj (czasem nawet miasta w obrębie jednej jurysdykcji) posługiwały się innym wzornikiem ciężaru. Występujący w Starym Testamencie hebrajski talent miał ok. 30 kg, ale talent, o którym mówi Nowy Testament, wynosił zależnie od lokalizacji 20 do 40 kg. Natomiast talent starożytnych Greków miał masę 32,2 lub 41,2 kg. Sykl, którym posługiwali się hebrajczycy to 11,4 g, chyba, że chodzi o sykl królewski, bo ten ma ok. 13 g, ale za to sykl świątynny to zaledwie 5,4 g.

Waga precyzyjna – precyzyjne ważenie

Ujednolicenie systemu trwało całe stulecia i ostatecznie dokonało się w naszych czasach, a konkretnie w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wtedy to kraje (z wyjątkiem Liberii, Birmy i… USA) przyjęły system metryczny, gdzie jednostką masy jest kilogram. W wielkiej Brytanii oczywiście oraz byłych jej koloniach wciąż są w użyciu jednostki imperialne, jak funt czy uncja. Nie jest to problem, gdyż dzięki najnowszej technologii są obecnie dostępne na rynku elektroniczne wagi liczące. Taka waga automatycznie przeliczy ciężar towaru wyrażony w kilogramach na funty albo uncje zamieni na gramy. Będzie to ponadto waga precyzyjna i niezwykle dokładna.

Potrzeba matką wynalazków

Różne potrzeby w zakresie ważenia rozmaitych towarów przyniosły pojawienie się szerokiego wachlarza różnorodnych urządzeń ważących. W laboratorium analitycznym nieodzowna jest waga precyzyjna, która zdoła zważyć mikroskopijne ilości substancji. Najczulsza waga precyzyjna może określić ciężar materiału o masie nawet 0,005 g z dokładnością do 0,001 g. Wisząca waga hakowa przydaje się między innymi w przeładowni. Do hurtowni czy magazynu idealnie nada się waga platformowa, markety już się nie obejdą bez wag metkujących, które nie tylko określą masę produktu, ale też  wydrukują etykietę z kodem kreskowym i ceną.

Waga precyzyjna nie tylko do apteki

Jak istotne jest dokładne odmierzanie ilości poszczególnych składników podczas sporządzania medykamentu nikogo przekonywać nie trzeba. Jednak nie tylko w aptekach używana jest waga precyzyjna, ma zastosowanie w przemyśle jubilerskim i kosmetycznym i chyba przede wszystkim w laboratoriach badawczych i naukowych.

Więcej o wagach (w tym wagi precyzyjne) na: http://emaks.pl/wagi/wagi-precyzyjne.html.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *