W jakim celu stosuje się proszkowe lakierowanie konstrukcji

Konstrukcje stalowe, aby mogły w pełni sprawować swą rolę, muszą zostać poddane odpowiednim zabiegom zabezpieczającym. Jednym z nich jest ich lakierowanie, które nie tylko nadaje estetyki ale również zapobiega korozji. Dzięki właściwościom farb i lakierów inwestor ma pewność, iż odpowiednio zabezpieczony szkielet hali pozwoli jej na długi czas cieszyć się sprawnością i niezawodnością.

Lakierowanie proszkowe to proces nakładania naelektryzowanych cząstek lakieru proszkowego na powierzchnię przewodzącą, którą najczęściej jest metal. Specjaliści z firmy gtg-group.pl dodają, że osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego detalu dzięki siłom elektrostatycznym.

Do lakierowania proszkowego wykorzystuje się dwie podstawowe techniki elektryzacji jak i nakładania lakieru proszkowego. Pierwszy z nich to tzw. natrysk elektrostatyczny. Jest to metoda wysokonapięciowa, którą potocznie nazywa się „koroną”. Lakier na powierzchnię nanoszony jest za pomocą urządzenia wysokonapięciowego o mocy 40-100kV, które wypuszcza sproszkowaną substancję. Kolejną metodą, stosowaną nieco rzadziej jest natrysk elektrokinetyczny, czyli metoda triboelektryzacji, polegająca na tarciu, a którą w języku specjalistów nazywa się „tribo”

Elementy konstrukcyjne, które zostaną pokryte lakierem poddaje się odpowiedniemu nagrzewaniu do temperatury 140-200°C. W rezultacie tego procesu proszek ulega stopnieniu oraz polimeryzacji. W taki sposób uzyskana powłoka lakiernicza staje się odporna na korozję, chemikalia, wysoką temperaturę, a także na uszkodzenia mechaniczne.

Fachowcy z gtg-group.pl wymieniają wiele zalet lakierowania proszkowego. W pierwszej kolejności jest to brak emisji rozpuszczalników i rozcieńczalników do środowiska. Metoda ta jest również bardzo wydajna i ekonomiczna. Warto podkreślić, że prawie 100% materiału lakierowego zostaje wykorzystane, co związane jest także z możliwością odzysku tych cząsteczek które nie osadziły się na lakierowanej powierzchni. Pojawiają się również oszczędności w odniesieniu do zużycia energii. Przy lakierowaniu proszkowym jest możliwość stosowania zamkniętych układów wentylacyjnych. Podkreślić trzeba, że otrzymywane powłoki dzięki swojej grubości idealnie maskują ewentualne niedokładności które mogą pojawić się w czasie obróbki mechanicznej. Powłoka z lakieru jest także najlepszym zabezpieczeniem antykorozyjnym dla pokrytych nią materiałów.

Warto pamiętać, że pokrywanie powierzchni lakierem proszkowym wymaga odpowiedniego kombinezonu chroniącego operatora sprzętu. Szczególną protekcją otoczyć należy drogi oddechowe, gdyż przez nie najłatwiej do naszego organizmu może dostać się sproszkowany lakier. W tym celu zakłada się specjalne maski ochronne. Konieczna jest również odpowiednia ochrona oczu. Aby nie doszło do niepożądanego kontaktu z gałkami ocznymi operator powinien nosić specjalne gogle.

Metoda lakierowania proszkowego od lat cieszy się sporym uznaniem. Znacznie skraca ona czas pracy lakiernika, jest ekonomiczna, a powierzchnia pokrywana w ten sposób jest dokładnie i  szczelnie chroniona.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *