Umowa wynajmu

Umowa wynajmu mieszkania a wypowiedzenie

Umowa wynajmu mieszkania to temat, który dotyczy wielu z nas. Wiele przepisów reguluje co ma znajdować się w takiej umowie. By była ona ważna w świetle prawa i zabezpieczała interesy stron, powinna być odpowiednio skonstruowana. Jest jednak temat, który nurtuje wiele osób podczas podpisywania umowy najmu. W głowach wielu najemców rodzi się bowiem pytanie – “kiedy wynajmujący może wypowiedzieć mi umowę najmu?” i “czy może zrobić to bez uprzedzenia?”.

Tym wpisem postaramy się przybliżyć okoliczności, w których wynajmujący może, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wypowiedzieć umowę najemcy.

Podstawy do wypowiedzenia umowy wynajmu mieszkania przez właściciela

Kiedy umowę najmu wypowiada wynajmujący musi uwzględnić przede wszystkim przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów.

Art. 11 ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów mówi nam, że wynajmujący (czyli najczęściej właściciel lokalu) może wypowiedzieć umowę najemcy tylko w ściśle określonych przypadkach. Prawo zdecydowanie bardziej chroni w tym zakresie lokatorów, a wynajmujący zobowiązani są przestrzegać zapisów ustawy.

Kiedy właściciel może wypowiedzieć najemcy umowę wynajmu mieszkania?

Główne powody to:

  • najemca w rażący sposób zaniedbuje wynajmowany lokal lub jego część, przez co naraża go na częściowe lub trwałe uszkodzenie,

  • najemca zalega z płatnością należności za minimum 3 pełne okresy ustalone dla płatności (pomimo danego mu przez wynajmującego dodatkowego miesięcznego terminu zapłaty),

  • najemca w uporczywy sposób zakłóca porządek i utrudnia życie pobliskich mieszkańców czy też zakłóca ich mir domowy (np. nie przestrzegając ciszy nocnej),

  • lokator wykorzystuje wynajmowaną nieruchomość w sposób sprzeczny z zapisami umowy (np. do prowadzenia działalności handlowej), a pomimo upomnienia przez właściciela nie zmienia swojego postępowania,

  • lokator wynajął lub podnajął mieszkanie osobom trzecim, bez zgody właściciela,

  • nieruchomość pilnie wymaga remontu lub jest przeznaczona do rozbiórki (wówczas obowiązkiem właściciela jest zapewnienie najemcy lokalu zastępczego).

By wypowiedzenie skutkowało prawnie musi zostać sporządzone na piśmie. W jego treści musi również znaleźć się stosowne umotywowanie decyzji poprzez podanie konkretnego powodu.

Czy analizować umowę wynajmu mieszkania z prawnikiem?

Prawnicy od nieruchomości stale poruszają kwestię umowy wynajmu mieszkania. Nikt, tak dobrze jak specjaliści w tym zakresie, nie wie, jak bardzo ważne jest skrupulatne sporządzenie tego rodzaju umowy. Dokładne przeanalizowanie każdego zapisu i paragrafu pozwoli mieć pewność, że podpisana umowa będzie faktycznie zabezpieczać Twoje interesy, a Ty będziesz mógł spać spokojnie.

Jeśli sam nie posiadasz odpowiedniej wiedzy z zakresu prawa nieruchomości, ustawy o ochronie praw lokatorów, itp., dobrze, by Twoją umowę przed jej podpisaniem zweryfikował prawnik. Jego wprawne oko błyskawicznie wychwyci ewentualne nieuczciwe posunięcia drugiej strony.

Kancelarie prawne obsługują klientów, którzy nie dokonali takiego sprawdzenia w porę, a po podpisaniu umowy popadli w tarapaty. Często dochodzą oni swoich praw przed sądem, nawet latami walcząc o sprawiedliwość. Wiedzą oni, jak ważne jest, by w porę zabezpieczyć się przed niepotrzebnym stresem czy utratą mienia. Teraz wiesz to i Ty, a wiedza ta może zabezpieczyć Twoją przyszłość. W tej kwestii zdecydowanie lepiej jest uczyć się na błędach innych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *