System zasilania awaryjnego – najważniejsze informacje

Technologia staje się rozwija i czasem ciężko za nią nadążyć. Wymaga ona wymyślania nowych rozwiązań w prawie wszystkich możliwych dziedzinach. Coraz więcej urządzeń wymaga bezprzewodowego zasilania wysokiej jakości energią elektryczną, która zależy od dostawcy i użytkowników.

Zasilanie awaryjne a skuteczność działania systemu

Nowoczesne urządzenia to odbiorniki, które posiadają nieliniowe charakterystyki napięciowo-prądowe. Niestety, mogą mieć one szkodliwy wpływ na układ zasilania. Aby temu zapobiec, tworzone są systemy, których celem jest zagwarantowanie stałej jakości energii i jej bezprzewodowe dostarczanie, nawet w wyjątkowych, awaryjnych sytuacjach. Jakie znaczenie ma zasilanie awaryjne?

Tak jak każde inne systemy, systemy zasilania urządzeń elektrycznych nie dają pewnej gwarancji działania. Aby zapewnić bezprzewodowe zasilanie urządzeń elektrycznych, korzysta się z układów zasilania awaryjnego. Mają one na celi zapewnić zasilanie rezerwowe w sytuacji zaniku napięcia sieci i awarii zasilania podstawowego.

Jeżeli natomiast chodzi o pracę podstawowego systemu zasilającego, to system zasilania awaryjnego cały czas jest w gotowości, ale się go nie wykorzystuje. Zasilanie poddaje się monitoringowi, aby odkryć awarię i szybko zareagować. Jeżeli źródło zasilania zanika, napięcie zasilające się obniża bądź instalacja zasilająca jest przeciążona, to następuje przerwa w korzystaniu z zasilania podstawowego i przełączania na system awaryjnego zasilania, które może być dokonane ręcznie lub automatycznie.

Zasilanie z sieci elektroenergetycznej i rola spalinowych systemów prądotwórczych

Systemy podstawowe i zasilania awaryjnego są realizowane z zasilania sieci elektroenergetycznej. Pomimo wielu zalet nie ma pewności w kwestii podtrzymania zasilania elektrycznego w momencie zaniku zasilania z sieci czy awarii, która wynikła z jej rozległych uszkodzeń. Rozwiązaniem tego problemu są niezależne od systemów sieciowych źródła zasilania – zespoły prądotwórcze, zasilacze UPS czy ogniwa paliwowe.

W razie zaniku napięcia wyjściowego publicznej sieci elektroenergetycznej, nowoczesne spalinowe zespoły prądotwórcze podtrzymują ciągłość zasilania. Mogą one zasilać obiekty użyteczności publicznej, wybrane instalacje czy nawet zakłady przemysłowe. Agregatory napędzane silnikami wysokoprężniowymi wyposażone są w automatyczny regulator prędkości obrotowej, regulatory zaniku napięcia, system synchronizacji z siecią zewnętrzną oraz układy wzbudzania generatora. To właśnie za pomocą tych wszystkich elementów mogą pracować ciągle i długotrwale.

Więcej na informacji na temat systemu zasilania systemu awaryjnego znajdziesz na enetects.com.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *