Zakopiańskie wille

Spacer po Zakopanem

Większość osób przybywających do Zakopanego chce zaliczyć przede wszystkim najważniejsze atrakcje w tej okolicy. Dlatego spędzają czas na Krupówkach, zdobywają Kasprowy Wierch i Gubałówkę, a niektórzy nawet wybierają się do lokalnego Muzeum Tatrzańskiego. Zakopane oferuje jednak o wiele więcej i warto przekonać się samemu jakie inne ciekawe miejsca i atrakcje warto poznać podczas swojego wyjazdu w Tatry. Oczywiście należy pamiętać, że jest to miasto niezwykle atrakcyjne turystycznie, które co roku wita tysiące przyjezdnych. Z tego względu Zakopane nie ma atrakcji stricte niszowych – można najwyżej określić niektóre jako bardziej lub mniej komercyjne. Najważniejsze to znaleźć coś ciekawego dla siebie – nieważne czy będzie to wspinaczka po mniej uczęszczanych szlakach, wizyta w muzeum ze sztuką nowoczesną, czy spacer poza centrum.

Jadąc do Zakopanego musimy się liczyć z tłumami bez względu na porę roku. Przez cały rok przybywają tu osoby zainteresowane pięknymi szlakami, zimą pojawiają się wielbiciele narciarstwa i snowboardingu, a latem zjeżdżają dzieci i nastolatki na kolonie lub z rodzicami. Możliwe jest jednak zaznanie odrobiny spokoju podczas urlopu, jednak trzeba odpowiednio go zaplanować. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego noclegu – Hotel Zakopane Nosalowy Dwór oferuje nowoczesne i luksusowe wnętrza oraz hotelowe Spa, które zapewni prywatność i wypoczynek bez względu na porę roku. Zachęcamy do sprawdzenia aktualne oferty oraz lokalizacji Nosalowego Dworu, który mieści się bezpośrednio przy wyciągach narciarskich i atrakcyjnych stokach. Można wybrać jedną z kilku posiadłości należących do tego resortu – każda z nich charakteryzuje się nieco innym klimatem i udogodnieniami, więc warto sprawdzić która oferta najbardziej nam odpowiada w zależności od potrzeb.

Zakopiańskie wille

Jeśli chcemy poznać nieco kulturę góralską i lubimy zwiedzać, to warto udać się w trasę po najciekawszych chatach i willach reprezentujących styl zakopiański. Zapoczątkowany przez Stanisława Witkiewicza i propagowany przez artystów młodopolskich styl jest po dzień dzisiejszy silnie zakorzeniony w naszej narodowej świadomości. Traktujemy go często jako nieodłączny element krajobrazu górskiego – drewniane chaty o spadzistych dachach i charakterystycznych elementach dekoracyjnych. Jeśli zależy nam na poznaniu korzeni, wpływów oraz historii tego charakterystycznego nurtu w architekturze, warto udać się do Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Willa ta nie tylko zawiera ciekawą wystawę, ale sama jest też w pewnym sensie eksponatem, ponieważ została zaprojektowana właśnie w stylu zakopiańskim. Chcąc poznać więcej jego przykładów, warto udać się na spacer śladami drewnianych domów i zobaczyć także Willę Atmę, Willę Okszę oraz piękne kaplice i kościoły, np. Kaplicę Najświętszego Serca Jezusa.

Pieszo do Kuźnic

Warto jest także udać się na wyprawę do Kuźnic – dzielnicy Zakopanego, w której mieścił się niegdyś urokliwy zespół dworsko-pałacowy. Aby trafić w tę okolicę należy kierować się aleją Przewodników Tatrzańskich w Stronę Nosalu, wzdłuż potoku Bystra. Na trasie natrafimy na Wielką Kuźnicką Polanę, która należy już do obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego. Niedaleko można podziwiać pomnik “Prometeusz Rozstrzelany” autorstwa Władysława Hasiora. Dzieło dedykowane jest rozstrzelanym przez hitlerowców na Wielkiej Polanie Polaków. W okolicy dawnego założenia dworsko-pałacowego pozostały jedynie budynki wozowni, spichlerza, a także budynek należący do huty. Warto przejść się wśród nich, wybrać się na spacer po pięknym parku i podziwiać wystawione pamiątkowe fotografie tej okolicy. Jeśli wycieczka do Kuźnic to za mało jak na jeden dzień, można niedaleko wejść na żółty lub niebieski szlak. Prowadzą one pięknymi trasami do Gąsienicowej Doliny.

Zadbaj o komfortowy wypoczynek

Poznawanie historii naszych gór i zwiedzanie Zakopanego to zajęcie które zajmie nam cały urlop. Dlatego zachęcamy do wyboru możliwie jak najbardziej komfortowego noclegu, który pozwoli nam się zrelaksować i spróbować lokalnych dań. Takim miejscem jest z pewnością wspomniany wcześniej Hotel w Zakopanem Nosalowy Dwór.