siatki zabezpieczające

Siatki ochronne – Czym są i gdzie się je stosuje?

Siatki zabezpieczające mają wiele funkcji. Spotykamy się z nimi przy jezdniach, w ogrodzie, na obiektach sportowych a nawet w domu. Jak sama nazwa mówi mają one zabezpieczać i chronić przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. Zapewniają bezpieczeństwo ludziom, zwierzętom a także roślinom. Więcej o zastosowaniu siatek zabezpieczających dowiesz się niżej.

Siatki zabezpieczające coraz częściej wybierane są jakie dodatkowe zabezpieczenie obiektów sportowych. Obecnie, ciężko jest nam wyobrazić sobie stadion do gry w piłkę nożną bez takiej osłony. Zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo nie tylko budynkom i samochodom ale przede wszystkim nam samym. W domach znajdują swoje zastosowanie jako np. bariera asekurująca dziecko przed upadkiem ze schodów, balkonu, łóżeczka itp. Na zewnątrz zabezpieczają kwiaty, drzewa i krzewy oraz pełnią rolę ochronną dla zwierząt. Często również spotykamy je przy drogach. Biorą czynny udział w akcjach związanych z ochroną przyrody.

siatki zabezpieczające

Rodzaje siatek zabezpieczających

W sklepach ogrodniczych znajdziesz wiele rodzajów siatek zabezpieczających pochodzących od różnych producentów. Podczas zakupów sam wybierasz rozmiar i długość siatki a także dostosowujesz jej rodzaj do konkretnych potrzeb. Różnice pojawiają się w szerokości oczek, do zabezpieczenia krzewów, kwiatów lub owoców zaleca się wybieranie produktu z małymi oczkami, takie rozwiązanie stanowi solidniejszą barierę przed wtargnięciem ptaków.

Podstawowe rodzaje siatek zabezpieczających to:

 

  • Siatki zabezpieczające dla dzieci

Kiedy w naszym domu pojawia się małe dziecko, chcemy zapewnić mu jak najlepsze warunki życia i zadbać o jego bezpieczeństwo. Szczególne zagrożenie dla malucha pojawia się w momencie stawiania pierwszych kroków, tym bardziej jeżeli w pobliżu znajdują się schody lub balkon. Świeżo upieczeni rodzice często decydują się również na założenie siatki zabezpieczającej dla dziecka w łóżeczku. Chronią naszego malucha przed upadkiem z wysokości.

  • Siatki zabezpieczające na boiska sportowe

Z siatkami ochronnymi spotkamy się niemal na każdym stadionie do gry w piłkę nożną czy orliku dla dzieci. Osłona najczęściej umiejscowiona jest za bramkami i pełni bardzo istotną funkcję. Montaż bariery ochronnej w postaci siatki zabezpieczającej pozwala uniknąć nieprzewidzianych zniszczeń i szkód spowodowanych wydostaniem się pędzącej piłki z boiska sportowego. Nieopodal stadionów umiejscowionych na wolnej przestrzeni zazwyczaj znajduje się parking, gdzie rzecz jasna parkują samochody – wybita szyba w jednym z nich to zdecydowanie jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za założeniem ochrony.

Ważne: Kupując siatkę zabezpieczającą obiekty sportowe pamiętaj aby była ona wytrzymała. Silne uderzenie nie może spowodować jej przerwania a panujące warunki atmosferyczne osłabienia jakości.

ochrona boisk sportowych

 

  • Siatki chroniące okna

 

Produkowane w obecnych czasach okna charakteryzują się dużą wytrzymałością ale nie są niezniszczalne. Poprzez działanie różnych czynników zewnętrznych mogą ulec stłuczeniu a ich naprawa będzie wymagać sporych wydatków. Budynki użyteczności publicznej takie jak np. szkoły, aby uniknąć takich sytuacji decydują się na założenie w oknach po wewnętrznej i zewnętrznej stronie siatek ochronnych. Dzięki nim każda lekcja wychowania fizycznego, treningi sportowe czy zawody nie powodują uszkodzeń.

 

  • Odgradzające siatki do domu

 

Siatki odgradzające mogą mieć różnie zastosowania, szczególnie dobrze sprawdzają się w hodowli i przemyśle. Wiele osób decyduje się na zamontowanie ochrony odgradzającej aby zapobiec ucieczce zwierząt lub zagospodarować miejsce, gdzie podczas nieobecności domowników mogą przebywać psy. Na montaż siatki często decydują się również właściciele gospodarstwa rolnego. Na specjalnie wyznaczonym i ogrodzonym terenie można bez obaw umieścić zwierzęta hodowlane.

 

  • Siatka ochronna przeciw ptakom

 

Osoby zajmujące się sadownictwem dokładnie wiedzą jak dużym problemem jest ptactwo. Zamontowanie siatki ochronnej to skuteczne zabezpieczenie owoców, dzięki czemu Twoje sezonowe zbiory znacząco się polepszą. Oferowane przez producentów siatki są solidne i odporne na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne dzięki czemu spokojnie przetrwają kilka sezonów. W sklepach ogrodniczych znajdziesz ich różne grubości i długości dostosowane do konkretnych potrzeb.

 

  • Siatki zabezpieczające i przeciwpyłowe na rusztowania

 

Jest to niezbędny element ochrony podczas prac budowlanych. Pełni funkcję zabezpieczającą nie tylko dla pracowników budowy ale również osób przebywających nieopodal miejsca prac. W sklepach znajdziemy siatki elastyczne, które w łatwy sposób można dostosować do długości rusztowania. Odpowiednie napięcie produktu ma duże znaczenie im lepsze rozciągnięcie i dopasowanie do rusztowania tym siatka jest stabilniejsza a tym samym miejsce budowy zostaje lepiej zabezpieczone.

siatki odgradzające

Ile to kosztuje?

Cena siatek ochronnych jest różna i uzależniona przede wszystkim od tego gdzie kupujesz i jaki rodzaj produktu wybierasz. Najczęściej za metr kwadratowy dobrej jakościowo siatki zapłacisz ok 10-15 zł.

Jak się okazuje siatki zabezpieczające pełnią ważną rolę nie tylko w sferze zawodowej ale także w naszych domach. Zamontowane na schodach, balkonach czy oknach często ratują nas przed nieszczęśliwymi wypadkami i zapobiegają zdarzeniom niebezpiecznym dla zdrowia a nawet życia.