Różnice między stacjonarną telefonią VoIP, analogową a ISDN

Stacjonarna telefonia VoIP (skrót od ang. terminu 'voice over internet protocol’) stanowi odpowiedź na potrzeby dotychczasowych użytkowników analogowej telefonii. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, pojawiła się możliwość usprawnienia jakości funkcjonowania telefonii VoIP  i dostarczenia szeregu nowych opcji dodatkowych. Rozwiązaniami, które wciąż funkcjonują na rynku, choć zdają się pozostawać w tyle za VOIP, są analogowa telefonia stacjonarna oraz telefonia ISDN. Czym różnią się między sobą? Które z nich najlepiej sprawdzą się w biurze? O tym już za moment.

Telefonia VoIP – wybierana przez młodych, postępowych i dynamicznych

Nowoczesna telefonia stacjonarna VoIP cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Preferencyjne stawki na połączenia zagraniczne sprawiają, że telefonia VoIP stanowi świetne rozwiązanie w przypadku firm działających tak na rynku lokalnym, jak i na rynkach międzynarodowych. Również atrakcyjne koszty połączeń lokalnych skłaniają coraz większą liczbę przedsiębiorców do przejścia na telefonię VoIP w swoim biurze.

Nie bez znaczenia jest również szereg funkcji dodatkowych, które usprawniają prowadzenie komunikacji na linii pracownik-klient. Wśród najważniejszych z nich warto wymienić możliwości taki jak: interaktywne menu IVR, kolejkowanie połączeń, wirtualny fax, syntezator mowy czy funkcję obsługiwania więcej niż jednej linii.

Plusem są także niskie koszty infrastruktury, a także niezależność od państwowych, gigantycznych operatorów – monopolistów. Możliwości integracji VoIP z systemem przesyłu danych i obrazu sprawiają, że tego rodzaju telefonia prężnie się rozwija, jest rozwiązaniem o dużym potencjalne na przyszłość i z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników. Telefonia VoIP ma się doskonale, podczas gdy analogowa telefonia stacjonarna jako rozwiązanie przestarzałe i mające poważne ograniczenia po prostu umiera.

Analogowa telefonia stacjonarna – najpopularniejsza wśród osób starszych

Telefonia analogowa pozostawia wiele do życzenia w kwestii jakości połączeń. Niejednemu z nas, rozmawiając przez tradycyjny telefon stacjonarny przydarzyło się słyszeć w trakcie rozmowy trzaski i szumy. Stabilne łącze internetowe telefonii VoIP potrafi świetnie poradzić sobie z tego typu niedogodnościami. Wadą tradycyjnej telefonii analogowej jest możliwość obsługiwania jedynie jednej linii. Pewnych trudności i wydatków przysparza również kwestia stworzenia infrastruktury analogowej w danej firmie. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie gniazdek, przewodów

Jeżeli chodzi o funkcje dodatkowe, to w porównaniu z możliwościami telefonii VoIP ta analogowa prezentuje się bardzo ubogo. Bardziej wymagający przedsiębiorcy mogą zakupić aparat, dzięki któremu będą mogli dokonać identyfikacja rozmówcy czy skorzystać ze skrótu numerycznego, dzięki czemu szybciej wykonają połączenie. Użytkownicy tradycyjnej telefonii mogą natomiast zapomnieć o opcji podłączenia telefonu do smartfona czy komputera. W przypadku telefonii VoIP jest to standard.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, z telefonu analogowego korzystają zazwyczaj osoby starsze, które niezbyt pewnie czują się w obszarze nowych technologii i niezbyt sprawnie korzystają z komputera czy smartfona. Natomiast osoby młodsze, szybko uczące się i dynamiczne najczęściej stawiają właśnie na telefonię VoIP, kompatybilną i w pełni wykorzystującą dobrodziejstwa Internetu.

Telefonia ISDN

Telefonia ISDN (skrót od ang. terminu 'Integrated Services Digital Network’) to nic innego jak sieć cyfrowa z integracją usług.

Zaletą tego typu telefonii jest to, że użytkownik ma do dyspozycji dwie linie telefoniczne (kanały). Zaletą tego rozwiązania jest również bardzo dobra jakość rozmów.

Jeśli chodzi o usługi dodatkowe, to telefonia ISDN dysponuje usługami dodatkowymi, takimi jak np.:

  • call waiting – możliwość przyjęcia, zignorowania lub odrzucenia połączenia oczekującego;
  • colp – prezentacja numeru abonenta wywołanego;
  • mcid – pozwala na identyfikację połączeń złośliwych, zarejestrowanie danego numeru, nagrania treści rozmowy zawierającej np. groźby, a następnie przekazania materiału odpowiednim organom państwa.

Warto jednak podkreślić, że nie oferuje ona tak przydatnych funkcjonalności, jakimi może pochwalić się technologia VoIP. Ponadto, telefonia ISDN jest znacznie mniej intuicyjna i prosta w obsłudze w przeciwieństwie do przejrzystego systemu telekomunikacyjnego VoIP. Podobnie wygląda kwestia wyposażenia centrali, która wymaga instalacji specjalnego urządzenia u abonenta.

Podsumowując, najbardziej intuicyjnym, funkcjonalnym i niezawodnym rozwiązaniem na miarę użytkownika XXI wieku jest telefonia oparta o technologię VoIP.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

3 komentarze

  1. Boże, co za bzdury. Ręce opadają. Oczywiście, że telefonia analogowa oraz ISDN oferują LEPSZĄ jakość połączeń od voip!!!! Jedyne zalety voip, to niskie koszty oraz mobilność. Natomiast pod względem jakości i niezawodności voip co najwyżej może dorównywać tradycyjnej telefonii (zazwyczaj nie dorównuje).

    1. … ależ oczywiście, że VOIP potrafi zaoferować znacznie wyższą jakość połączeń od analogu, w zależności od użytego CODEC. Przykładowo przy G.722 otrzymujemy pasmo przenoszenia do 7 kHz przy 3 db spadku SPL ( dla porównania telefonia analogowa to max jakieś 3,4 kHz przy 3 db spadku SPL). Dodam, że wymawiane „s” w języku polskim, potrafi dobijać do nawet 8 kHz, przez co w praktyce na analogowym badziewiu nie da się rozróżnić wymawianego F od S … a przy VOIP przy kodeku G.722 już nie ma z tym problemów. O poziomie realnych szumów VOIP vs analog nie wspominam, bo obecnie analog leży i kwiczy.

      Jeśli miałeś przez VOIP kiepską jakość dźwięku, to używałeś kiepskiego sprzętu VOIP, lub kiepskiego operatora, bo możliwa do uzyskania jakość dźwięku przy VOIP bije na głowę analogowe wydmuszki.

      ps. przesiadłem się z analogu na VOIP (samodzielny, w pełni cyfrowy telefon, a nie jakiś badziew przez komputer) właśnie z powodu fatalnej jakości dźwięku przy analogu … ten nowy telefon co kupiłem, umożliwia podpięcie linii analogowej jak i ma wejście na komputerową „skrętkę” (by skorzystać z VOIP), więc na tym samym sprzęcie miałem okazję porównać jakość dźwięku mojej linii analogowej vs VOIP – analog wypadł fatalnie

  2. A skoro voip jest taki wspaniały, to prosze o podanie choć jednego operatora, który oferuje usługę COLP.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *