Instalacja klimatyzacji

Rodzaje klimatyzacji

Sprzęty, które służą jako klimatyzacja, można podzielić według wielu kryteriów, na przykład; według sposobu pobierania przez nie energii, sposobu, w jaki pracują, mobilności, a także ilości posiadanych jednostek zewnętrznych.

Klasyfikacja według sposobu odbierania energii przez klimatyzator:

– system klimatyzacji, który bezpośrednio odparowuje, chłodzi pomieszczenia poprzez odbiór energii z danego pomieszczenia bezpośrednio poprzez czynnik chłodniczy. W takim systemie urządzenie odznacza się cichą pracą oraz małym kosztem zakupu, jednakże nie można ich zamontować w każdym miejscu.

– system wody lodowej, w nim ciepło uzyskane z pomieszczenia, odbierane jest za pomocą wody. Natomiast woda przekazuje je dalej do czynnika chłodniczego, który odparowuje. Taki sprzęt klimatyzacyjny kosztuje o wiele więcej i ma spore gabaryty, jednak dużym jego plusem, jest to, że można go zamontować właściwie wszędzie.

Klasyfikacja według ilości jednostek zewnętrznych:

W takich systemach wyróżniamy:

– monobloki, są to urządzenia, które posiadają jeden moduł. Instalacja klimatyzacji odbywa się w takim miejscu jak okno, ściana, a także można skorzystać z takiego sprzętu na kółkach, który posiada odpowiednią rurę, wystającą na zewnątrz budynku. Takie urządzenie ma bardzo małą moc i nadaje się głównie do niewielkich pomieszczeń.

-Split, to klimatyzator, który posiada 2 moduły. Jeden z nich to jednostka zewnętrza a drugi wewnętrzna, połączone są one poprzez użycie miedzianej instalacji rurowej oraz instalację elektryczną. Takie urządzenie może posiadać małą, jak i średnią moc, więc nadają się przy zastosowaniu do niewielkich i średnich pomieszczeń.

-Multi Split, to sprzęt do klimatyzacji, który posiada parę jednostek zewnętrznych, ich liczba nie przekracza pięciu. Podłączone są one do jednej jednostki zewnętrznej, z użyciem miedzianej instalacji rurowej i elektrycznej. Taki system ma średnią moc, jest przeznaczony do średnich pomieszczeń.

-VRF, to bardzo zaawansowany system do klimatyzacji, gdyż można do niego podłączyć, aż do 64 jednostek zewnętrznych. Taki system posiada średnią i dużą moc, przez co może być użytkowany do klimatyzacji całego budynku.

Klasyfikacja według mobilności:

-klimatyzator stacjonarny, używany zwłaszcza do dużych powierzchni, tam, gdzie można na stałe zainstalować taki system.

-klimatyzator przenośny, bardzo często posiada kółka, nadaje się do mniejszych pomieszczeń