Refluks

Refluks – jak przynieść sobie ulgę?

Zgaga, czyli uczucie nieprzyjemnego pieczenia w przełyku towarzyszy coraz to większej liczbie osób. Niektóre statystyki pokazują, że nawet 20% społeczeństwa w krajach wysoko rozwiniętych może zmagać się z charakterystycznymi objawami refluksu. Niezależnie czy występują one sporadycznie, czy też niemal każdego dnia, nie powinno się ich bagatelizować. Jak więc przynieść ulgę sobie lub swoim bliskim?

Refluks czym jest i jakie są jego przyczyny?

Refluks jest dosyć obszerny pojęciem, które najczęściej odnosi się do choroby refluksowej żołądka. Polega ona na zarzucaniu kwaśnej treści żołądkowej bezpośrednio do przełyku, co powoduje przykre dolegliwości oraz może przyczynić się do poważniejszych konsekwencji. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winny jest dolny zwieracz przełyku. W prawidłowych warunkach rozkurcza się on podczas przełykania pokarmu, aby po chwili od razu się zamknąć. Gdy jednak jest niewydolny, pozwala, aby kwaśny sok żołądkowy wracał do przełyku. Co wpływa na jego zbytnie rozluźnienie się? Między innymi nadmierne spożywanie alkoholu, palenie, przyjmowanie niektórych leków lub nierównowaga hormonalna. Ze zgagą często zmagają się osoby otyłe oraz w ciąży – ze względu na zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej. Na prawidłowe działanie dolnego zwieracza ma także wpływ dieta i styl życia.

Objawy refluksu – po czym go poznać?

Najbardziej charakterystycznym objawem refluksu jest zgaga, czyli uczucie pieczenia w przełyku – gdy zdarza się często, może znacząco pogorszyć komfort życia chorego. Do innych objawów należą promieniujące bóle zamostkowe, które nawet mogą przypominać te zawałowe. Refluks żołądka to często również chrypka, bóle gardła, ubytki w uzębieniu, trudności z połykaniem oraz zmniejszony apetyt. Do sygnałów alarmowych należy szybka utrata wagi oraz krwotoki z górnego odcinka pokarmowego.

Leczenie i profilaktyka

Wraz z rozwojem choroby refluksowej objawy mogą stawać się coraz bardziej uciążliwe, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Dlatego, nawet jeżeli zgaga występuje sporadycznie, warto dokonać modyfikacji stylu życia, aby zminimalizować ryzyko rozwoju przykrych dolegliwości. Wskazane jest trzymanie się kilku zasad:

  •  Zgaga często pojawia się po spożyciu obfitych posiłków, dlatego warto zastąpić je mniejszymi, które jednak będą spożywane częściej.
  • Przegryzać pokarm należy powoli i bez pośpiechu.
  • Niektóre produkty warto ograniczyć w swojej diecie, ponieważ stymulują produkcje kwasów żołądkowych – są to między innymi cytrusy, pomidory, gęste buliony oraz czekolada.
  • Smażenie na głębokim oleju warto zastąpić gotowaniem lub przyrządzeniem posiłków na parze.
  •  Warto odstawić używki takie jak papierosy, alkohol oraz kawę.
  • Poleca się spożywanie kolacji minimum 3 godziny przed spaniem. Po posiłkach warto unikać intensywnych ćwiczeń oraz schylania się.
  •  Warto też zwracać szczególną uwagę na ubiór w okolicach żołądka, nie powinien on powodować żadnego ucisku.

Leki na refluks – które są najskuteczniejsze?

Skutecznym sposobem na zredukowanie objawów refluksu jest stosowanie ogólnodostępnych leków. To dużo lepsze rozwiązanie niż domowe sposoby, które przynoszą tylko pozorną ulgę, a w gruncie rzeczy nie rozwiązują problemu, a nawet nasilają przykre dolegliwości. Preparaty, które mają w swoim składzie substancje takie jak kwas hialuronowy czy siarczan chondroity tworzą na powierzchni śluzówki przełyku specjalną barierę, dzięki czemu chronią ją przed podrażnieniami oraz przyśpieszają procesy regeneracyjne. Przykładem takiego leku jest Esoxx One.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *