badanie EEG

Jak przebiega badanie EEG?

Badanie EEG jest popularną i rzetelną metodą diagnostyczną umożliwiającą rozpoznanie chorób o podłożu neurologicznym. Nie wymaga znieczulenia oraz jest bezpieczne i nieinwazyjne. Polega na zapisie ewentualnych zmian w komórkach nerwowych mózgu przy użyciu specjalistycznego urządzenia, jakim jest elektroencefalograf. Jak przebiega badanie EEG?

Elektroencefalogram ilustruje zmiany zachodzące w neuronach. To właśnie między innymi w przypadku podejrzenia epilepsji zalecane jest wykonanie badania EEG. Przed jego  rozpoczęciem lekarz rozprowadza specjalny żel na wybranych częściach głowy. Substancja umożliwia przekazywanie sygnałów do elektrod bez jakichkolwiek zakłóceń. Kolejny krok to nałożenie czepka z elektrodami – jest ich kilkanaście. Aby wynik był miarodajny, powinny być rozmieszczone równomiernie i mocno przylegać do głowy. Następnie pacjent pozostaje w pozycji leżącej przez około czterdzieści minut. Najważniejsze jest, aby w trakcie badania się nie ruszał, a jeśli osobą badaną jest dziecko, to powinno w tym czasie spać. Co jakiś czas lekarz może poprosić pacjenta o otwarcie oczu, przeprowadzane są także próby związane z hiperwentylacją i fotostymulacją. Są to próby prowokacyjne, które mają na celu wywołanie zaburzeń fal mózgowych, świadczących o początku napadu padaczkowego.

Stres oraz wykonywanie ruchów może negatywnie wpływać na prawidłową rejestrację aktywności mózgu, a co za tym idzie na wyniki badań. Istotne jest, aby pacjent był odprężony i stosował się do zaleceń osoby przeprowadzającej badanie. Lekarze neurolodzy lub technicy elektroradiologii starają się, aby  nie było to uciążliwe doświadczenie, zwłaszcza gdy przeprowadzane jest badanie EEG dzieci.

Co należy zrobić przed badaniem EEG?

Przygotowania do badania nie są szczególnie absorbujące, aczkolwiek są uzależnione od wieku pacjenta. Niekiedy mogą być sporym wyzwaniem, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Jak informuje specjalista z przychodni Dobra Diagnostyka w Gdańsku i Gdyni od lat wykonujący badania EEG:

Osoby dorosłe na parę godzin przed badaniami powinny zjeść pełnowartościowy posiłek. Głowa i włosy muszą być umyte w przeddzień lub w dniu przeprowadzanych badań. Ważne, aby nie były pokryte kosmetykami takimi, jak żel lub lakier. Nie należy rezygnować z codziennie przyjmowanych leków.

Zapytany natomiast o zalecenia dotyczące dzieci wypunktował nam, że:

  • niemowlęta – aby zasnęły na czas badań, powinny zostać nakarmione już po nałożeniu elektrod,
  • dzieci między 2 a 5 rokiem życia powinny wstać znacznie wcześniej niż zwykle, z różnicą ok. dwóch godzin, należy zadbać o to, aby nie zasnęły do czasu badań,
  • dzieci między 5 a 8 rokiem życia powinny zasnąć o godzinie 23 i wstać wcześnie rano, najpóźniej o 4 godzinie – rodzice z kolei powinni dopilnować, aby dziecko nie zasnęło do czasu badań,
  • dzieci między 8 a 11 rokiem życia powinny zasnąć o północy i spać nie więcej niż cztery godziny,
  • dzieci powyżej 11 roku życia najlepiej jakby w ogóle nie spały w noc poprzedzającą badania.

Konieczne jest stosowanie się do tych zaleceń, w przeciwnym razie przebieg badań może być utrudniony. Jest to szczególnie ważne, gdy badane mają być małe dzieci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *