Producenci narzędzi i ich podejście do rynku

Każdy producent narzędzi dzieli odbiorców na kilka grup. Pierwsza z nich to zdecydowanie niedzielni majsterkowicze, którzy tak naprawdę nie mają dużych wymagań. Jedyne czego oczekują po narzędziach to możliwość wkręcenia śrubki bądź też wbicia gwoździa. Dla takich ludzi nie jest ważne jakiej marki sprzęt kupują, lecz w jakiej cenie jest on dostępny. Dlatego też nie ma chyba producenta, który nie produkowałby niskobudżetowych narzędzi specjalnie dla tej grupy odbiorców.

Złośliwi zaraz stwierdzą, iż nie jest to prawdą, gdyż znane firmy nie pozwolą sobie na zniszczenie imienia marki w imię sprzedaży tanich zamienników. Z tym jak najbardziej można się zgodzić, jednak mało kto zdaje sobie z tego sprawę, że w skład tak dużych przedsiębiorstw wchodzi wiele marek tworzonych specjalnie dla konkretnego rynku. Zatem oficjalnie na półce leżą dwie inne marki, a w rzeczywistości produkowane są przez tego samego producenta. Różni je oczywiście jakość wykonania i cena. W ten sposób w łatwy sposób można trafić do wspomnianej grupy klientów bez narażania swojej prestiżowej marki.

Kolejną grupą są ludzie, którzy używają narzędzi stosunkowo często, ale nadal do celów raczej domowych i hobbystycznych. Mimo to mają już oni świadomość, że jakość narzędzia ma znaczenie. Jeśli wykorzystujemy narzędzia dość intensywnie widać jak eksploatacja wpływa na ich stan. Wkrętaki za klika złotych ukręcają się w mgnieniu oka więc czy jest sens co chwila udawać się do sklepu w celu zakupienia nowego? Właśnie do takich odbiorców skierowana jest tak zwana średnia półka narzędzi. Ich jakość jest dostosowana do prac jakie wykonują, ale zachowują przy tym minimalne normy wytrzymałościowe. Dzięki temu są w stanie długo posłużyć nabywcy. Co ciekawe ten próg cenowy pozwala już na sprzedaż narzędzi pod markowym logiem. Od tego momentu o ich wytrzymałości zazwyczaj decyduje cena jaką musimy za nie zapłacić. Świadomy klient doskonale zdaje sobie z tego sprawę.

Pozostają nam jeszcze specjaliści, którzy używają narzędzi do pracy codziennej. Zarówno w przypadku warsztatu jak i budowy narzędzia te muszą spełniać rygorystyczne testy wytrzymałościowe, gdyż na co dzień są poddawane wielu obciążeniom. Trudne warunki w jakich muszą się sprawdzać najlepiej tłumaczą ich cenę. Każdy fachowiec w swojej dziedzinie wie, że nie warto inwestować w tańsze zamienniki, gdyż w perspektywie czasu więcej się na tym traci niż zyskuje. Zwykły klient nie widzi różnicy miedzy narzędziami leżącymi na półkach i często zadaje sobie pytanie dlaczego między nimi jest aż tak duża rozbieżność cenowa. Dopiero posiadanie narzędzia z wysokiej półki może dać odpowiedź na to pytanie. Coraz częściej klienci zaczynają bardziej świadomie wybierać narzędzia. Wielu z nich chce po prostu kupić wydajny zestaw, aby służył przed długi czas zamiast takich zamienników, które są raczej jak zabawki niż jak pełnowartościowe narzędzia. Mimo to najlepiej sprzedającymi produktami nieprzerwanie są niskobudżetowe zamienniki „jednorazowego użytku” zapewne dlatego, że pierwsza grupa nabywców w dalszym ciągu jest najbardziej liczna.

Publikację przygotowała firma Budmar MB – oferujemy agregaty spawalnicze w atrakcyjnych cenach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *