Jak powstają billboardy reklamowe?

Billboardy reklamowe to jedna z najpopularniejszych form reklamy zewnętrznej. Usytuowane w odpowiednich miejscach mogą trafiać do szerokiej grupy potencjalnych klientów. By jednak dobrze pełniły swoją rolę, ważne jest, by były odpowiednio wykonane. Produkcja billboardów reklamowych to proces trudny, wymagający fachowej wiedzy i sprzętu. Tłumaczymy, jak powstają reklamy w wielkim formacie.

Odpowiedni projekt

Ilość reklam, które otaczają nas z każdej strony, sprawia, że wyróżnienie się na tle konkurencji stanowi nie lada wyzwanie. Podstawą jest zatem dobry projekt, który przyciągnie i zainteresuje przechodniów. Odbiorcy są w stanie poświęcić zaledwie kilka sekund swojej uwagi, dlatego złotą zasadą jest: maksimum treści, minimum słów. Istotne jest również odpowiednie dobranie grafiki. Marketingowcy często stosują również hasło wzywające do działania (np.: „sprawdź!”, „zobacz koniecznie”, „zajrzyj do nas”).

Kiedy już masz gotowy projekt, bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie pliku do druku. Cały proces różni się od tego, który występuje przy mniejszych formatach. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia – naszkicuj jedynie zarys reklamy, określ, czego oczekujesz i oddaj jej przygotowanie w ręce specjalistów. Oni doskonale wiedzą, jak rozszyfrować specyfikacje drukarni i jak przygotować plik.

Realizacja

Nawet najlepszy projekt nie spełni dobrze swojej roli, jeśli nie będzie dobrze wykonany. Billboardy są narażone na szereg wyzwań, w tym między innymi na działanie zmiennych warunków atmosferycznych czy promieniowanie słoneczne. Chcąc stworzyć reklamę, która będzie prezentowała się estetycznie, a przy tym przez długi czas zachowa swój pierwotny wygląd, trzeba wybrać odpowiednią technikę druku i postawić na wysokogatunkowe materiały. Doskonale sprawdzą się tusze solwentowe wykonane na bazie rozpuszczalników organicznych. Często druk solwentowy odrzucany jest przez niższą rozdzielczość wydruku. W rzeczywistości jednak w przypadku billboardów, które oglądane są ze znacznej odległości, szczegółowość wydruku nie jest ważna, a sama metoda sprawdza się rewelacyjnie.

Jak tłumaczy specjalista z firmy FUJIFILM Sericol: „Druk solwentowy to obecnie najpopularniejsza technika wykonywania reklam zewnętrznych. Nic w tym dziwnego. Doskonała odporność na czynniki zewnętrzne takie, jak promieniowanie UV, zmienne warunki atmosferyczne, a nawet uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że reklama wykonana tą metodą może się świetnie prezentować nawet przez kilka lat. Nie ma ryzyka, że grafika wyblaknie i stanie się nieczytelna, a tym samym – straci swoją wartość”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *