Pompa ciepła

Pompa ciepła i fotowoltaika – idealne połączenie

Nieustannie rosnące ceny prądu i opału przekonują wielu Polaków, by szukać oszczędności. Są to bowiem jedne z kluczowych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, których redukcja może być bardzo trudna. Rozwiązaniem jest zwrócenie się w stronę odnawialnych źródeł energii. Jednorazowa inwestycja szybko się zwraca, a ulga dla portfela utrzymuje się długotrwale. Dlaczego warto łączyć pompy ciepłą z fotowoltaiką? Jak to działa? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Pompa ciepła – jak działa?

Pompy ciepła to innowacyjne urządzenia grzewcze, które większość energii cieplnej wytwarzają w oparciu o odnawialne źródła energii. Jedyny koszt ich pracy generuje sprężarka. wymagająca zasilania prądem z gniazdka. Tu doskonale sprawdzi się fotowoltaika.

Mechanizm działania pompy ciepła nieco przypomina nasze domowe lodówki. Kluczem do jego zrozumienia jest przyjęcie, że pompa ciepła pobiera energię termiczną w dolnym źródle, którym może być grunt, woda, a nawet powietrze. W uproszczeniu – czynnik, który krąży w instalacji, ogrzewa się w nim, a następnie przechodzi przez sprężarkę, gdzie jego temperatura i ciśnienie rośnie. Po skropleniu oddaje ciepło do instalacji grzewczej w budynku, czyli najczęściej wodzie biegnącej w ogrzewaniu podłogowym. Przez cały ten proces jedyne koszty generuje sprężarka.

Koszty pracy pompy ciepła

Te innowacyjne urządzenia grzewcze zyskały ogromną popularność ze względu na swoją energooszczędność i bardzo niskie koszty eksploatacyjne. Szacuje się, że z pomocą pompy ciepła można ogrzać dom i wytwarzać ciepłą wodę użytkową za około 1500-2500 złotych rocznie. Daje to znaczną przewagę względem konwencjonalnych paliw stałych, a także gazu, którego ceny – jak obecnie obserwujemy – zależą od szeregu czynników.

W przypadku pomp ciepła istotny jest tak zwany współczynnik COP. To on określa stosunek energii pobranej w dolnym źródle do energii elektrycznej z gniazdka. Jeśli współczynnik wynosi 3, oznacza to, że na 75% uzyskanej energii cieplnej tylko 25% pochodziło z energii elektrycznej. Profesjonalny dobór urządzenia i optymalny projekt pozwalają uzyskać wysoką wydajność systemu. Ważna jest tu także energooszczędność budynku, minimalizująca straty ciepła, a także zastosowanie ogrzewania podłogowego, które lepiej współpracuje z pompą ciepła niż tradycyjne grzejniki.

Fotowoltaika z pompą ciepła – dlaczego warto?

Te koszty mogą być niższe, jeśli do systemu zaprosimy jeszcze fotowoltaikę. Panele fotowoltaiczne, które coraz częściej widzimy na dachach polskich domów, pozwalają na zdecydowane obniżenie kosztów prowadzenia gospodarstwa domowego. System opustów, korzystne dofinansowania i szybki zwrot inwestycji sprawiają, że rynek fotowoltaiki znacznie się powiększył w ciągu ostatnich lat. Instalacje projektowane są tak, by całkowicie pokryły zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Roczny koszt pracy pompy ciepła można zredukować, jeśli prąd potrzebny do pracy sprężarki będziemy wytwarzać na własnym dachu. W takiej sytuacji instalacja musi być nieco większa. Jednocześnie w momentach, kiedy będzie ona najbardziej wydajna, zbiornik ciepłej wody użytkowej stanie się magazynem nadmiarowej energii elektrycznej.

Pompa ciepła i fotowoltaika – dofinansowania

Koszt takiej inwestycji może wydać się zaporowy – przynajmniej na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości jednak możemy liczyć na korzystne dotacje w szczególności z programu Czyste Powietrze 2.0. Na zakup i montaż pompy ciepła możemy otrzymać do 40 tysięcy złotych dofinansowania w zależności od wybranego rodzaju urządzenia i dochodów, przy czym kwoty te są najwyższe dla pomp gruntowych. Z kolei do instalacji fotowoltaicznej można uzyskać dotację w kwocie do 9 tysięcy złotych w zależności od progu finansowania.

W przypadku pompy i fotowoltaiki możemy liczyć na znaczne oszczędności, ważny jest jednak rozsądny projekt. Więcej informacji o tym opłacalnym duecie znajdziesz na stronie marki SATRONIK.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *