Perspektywy dla polskiego rynku nieruchomości w 2016 roku?

Rok 2016 według opinii ekonomistów będzie okresem, w którym trudniej będzie zaciągnąć kredyt hipoteczny, co odbije się negatywnie na rynku nieruchomości. Kiedy najlepiej kupić mieszkanie i czy nie lepiej odłożyć w czasie plany zakupu własnego lokalu mieszkalnego?

Ograniczenie akcji kredytowej

Z uwagi na wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego dla banków w Polsce, przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny potencjalny kredytobiorca będzie musiał wykazać się co najmniej 15-procentowym wkładem własnym. Do końca 2015 roku wkład ten musiał wynosić zaledwie 10 proc. Czynnik ten najprawdopodobniej wpłynie na ograniczenie akcji kredytowej w bankach, choć klienci będą mogli zastąpić 5 proc. wymaganego wkładu własnego ubezpieczeniem lub za pośrednictwem ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu.

Najpewniej zakończony zostanie program Mieszkanie dla Młodych, ponieważ rząd Prawa i Sprawiedliwości ma inny pomysł na wspieranie młodych w kupowaniu mieszkań. W efekcie trzeba się pospieszyć ze złożeniem wniosku kredytowego, aby mieć jakiekolwiek szanse na rezerwację środków z budżetu programu MdM. Może to sprawić, że w bankach będzie panował wzmożony ruch, zwłaszcza że dopłata kredytowa z budżetu państwa może zostać wykorzystana jako wkład własny na kredyt. Pułap 15 proc. wymagany przez KNF za pośrednictwem banków od klientów ubiegających się o kredyty, jak najbardziej będzie mógł zostać dzięki temu spełniony.

Banki będą w 2016 roku ostrożniej podchodzić do udzielania kredytów i pożyczek klientom. Już pod koniec 2015 roku i w styczniu 2016 roku rosły marże kredytowe, w związku z zaplanowanym wprowadzeniem podatku bankowego w Polsce. Klienci banków, w tym kredytobiorcy muszą liczyć się z wyższymi opłatami.

Rozwój rynku najmu nieruchomości

Jeśli nie mamy możliwości zaciągnięcia kredytu na mieszkanie lub uważamy, że kredyt będzie obecnie zbyt drogi dla nabycia własnej nieruchomości, możemy zdecydować się na długofalowy najem lokalu mieszkalnego. Rynek najmu w 2016 roku prawdopodobnie będzie się prężnie rozwijać. Już teraz przeglądając np. w agencji Extra Invest mieszkania do wynajęcia w Szczecinie widać, że istnieje silne zainteresowanie nimi ze strony klientów. Dobre oferty bardzo szybko znikają. Podobnie jest w innych dużych miastach w Polsce. Dzięki możliwości wynajmowania mieszkania od razu można uzyskać dach nad głową dla siebie i swojej rodziny. Być może również rozwijany będzie rządowy program budowania mieszkań na wynajem, co dodatkowo będzie wzmagać zainteresowanie Polaków taką alternatywą dla własnego mieszkania.