monitor do pracy

Jakie parametry powinien posiadać monitor do pracy biurowej?

Niezależnie od tego czy pracujesz na komputerze stacjonarnym czy używasz monitora jako drugiego ekranu do laptopa – warto wybrać taki, który zapewni ci komfortową pracę. Zatem jaki monitor do pracy wybrać? Dowiesz się z tego artykułu.

 

Sprzęt do pracy biurowej – czyli jaki?

Monitor to urządzenie, przed którym często spędzasz od kilku do nawet kilkunastu godzin dziennie. Warto zatem zwrócić uwagę na szereg czynników podczas kupna tego sprzętu, aby móc pracować efektywnie, bez nadmiernego męczenia wzroku. Niestety nie istnieje model, który sprawdziłby się w każdym biurze i w przypadku każdej osoby, wiele zależy od zawodu, który wykonujesz. W komputerach i laptopach, w których korzysta się z kilku prostych programów, zwykle nie potrzeba bardzo wysokiej jakości grafiki. Monitory o lepszych parametrach potrzebne będą w biurze IT czy takim, w którym tworzy się grafiki komputerowe lub testuje gry.

W pierwszej kolejności należy więc zastanowić się: jakie ma być główne przeznaczenie tego monitora, co będzie na nim wyświetlane? Mając na uwadze tę informację trzeba następnie dostosować najważniejsze parametry techniczne podawane przez producentów przy grupie wyposażenia biurowego, które omawiamy poniżej.

 

Jaki monitor do pracy biurowej? Na co zwrócić uwagę?

Zanim kupisz monitor, zapoznaj się z zasadami BHP obowiązującymi podczas pracy biurowej. Górna ramka monitora powinna znajdywać się na wysokości twojego wzroku, a przy tym musisz siedzieć na odpowiedniej wysokości tak, by było to wygodne. Warto więc wybrać monitor mający regulację wysokości, obrotu i pochylenia co uczyni go ergonomicznym. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Przekątna ekranu – czyli rozmiar powierzchni użytkowej mierzony od jednego rogu ekranu do drugiego. Do pracy biurowej, niezależnie od zawodu, zwykle najlepiej sprawdzi się monitor mający 23-27 cali. Zapewni to odpowiednią przestrzeń roboczą, co ułatwi pracę na arkuszach czy programach graficznych.
  • Matryca – czyli, najprościej mówiac, rodzaj ekranu. Do biura najlepiej sprawdzi się matowa, w przypadku której maleje ryzyko prześwietlenia promieniami słonecznymi. Poprawia się przy tym czytelność a oczy nie męczą się. Ekran o szerokim kącie widzenia, dobrze odwzorowanych barwach i przyzwoitej jakości obrazu na pewno zda egzamin.

W przypadku wykonywania bardzo podstawowych zadań, takich jak praca na dokumentach i pisanie maili, wystarczy ekonomiczna matryca TN, która zapewnia bardzo dobry czas reakcji. Z kolei programiści, graficy i inni użytkownicy pracujący z kolorem i mający wysokie wymagania powinni postawić na droższe modele IPS, które charakteryzuje doskonałe odwzorowanie barw. Ewentualnie VA stanowiące kompromis między poprzednimi dwoma rodzajami matryc.

 

Ważne parametry, których nie możesz ominąć

  • Rozdzielczość – im wyższa, tym bardziej realistycznego obrazu możesz się spodziewać. W przypadku księgowych, finansistów czy bankowców bez wątpienia wystarczy ekran Full HD. Wyższe wartości są przeznaczone głównie użytkownikom wymagającym dostępu do bardzo realistycznej grafiki: filmowcom, programistom, testerom gier. W ich przypadku ciekawym rozwiązaniem będzie przy okazji model wyposażony w funkcję PIVOT, czyli obrotu w pionie.
  • Ergonomia i ochrona wzroku – aby zapewnić sobie odpowiedni komfort pracy i idealnie dopasować układ ekranu do swojego wzrostu, wybierz monitor z regulacją jego wysokości, skrętu oraz pochylenia. W przypadku ochrony oczu zadbaj o to, by sprzęt był wyposażony w technologię FlickerFree, która redukuje zjawisko migotania obrazu.
  • Złącza – które umożliwią ci nie tylko podłączenie ekranu do komputera, ale też do laptopa, tworząc dodatkową przestrzeń lub możliwość podziału ekranu. Powinny być oczywiście dopasowane do tych dostępnych w twoim sprzęcie. Dobrym wyborem są też monitory wyposażone dodatkowo w wejście USB, dzięki któremu możesz podpiąć pod niego pendrive, by szybko otworzyć potrzebny plik.
  • Częstotliwość odświeżania – im wyższa, tym płynniejszej pracy obrazu możesz się spodziewać. W przypadku pracy biurowej skupiającej się na operowaniu dokumentami wystarczy ci 60 Hz, jednak programiści i testerzy gier i programów powinni postawić na minimum 120 Hz, a najlepiej 144 Hz lub 165 Hz.

Jeśli pracujesz w branży handlowej, to najpewniej wystarczy ci monitor 24” z rozdzielczością Full HD i matrycą TN lub VA. Biura zajmujące się rachunkami czy fakturami powinny z kolei zainwestować w monitory UltraWide, które pozwalają na sprawną pracę na kilku otwartych oknach jednocześnie. Znacznie ułatwi to wykonywanie zadań osobom na co dzień związanym z Excelem, analityką i innymi programami wymagającymi pracy na kilku oknach.

Zastanów się też, czy dane, które wyświetlasz na monitorze, mogą być poufne. Gdy potrzebujesz ochronić treści przed dostępem osób nieuprawnionych, dokup do monitora filtr prywatyzujący, z którego zastosowaniem wyświetlane dane widzi tylko osoba siedząca bezpośrednio przed ekranem.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *