Nietolerancja pokarmowa

Nietolerancja pokarmowa. Jak ją zdiagnozować?

Nietolerancja pokarmowa dotyczy coraz większej liczby osób. Cierpią na nią nie tylko dzieci, ale także osoby dorosłe. Dolegliwość ta może pojawić się na każdym etapie życia i przez długi czas dawać dość nieswoiste objawy. Podpowiadamy, jakie są objawy nietolerancji pokarmowej oraz w jaki sposób się ją diagnozuje. Sprawdź, czy problem nietolerancji pokarmowej dotyczy także Ciebie lub Twoich bliskich.

Co to jest nietolerancja pokarmowa?

Nietolerancja pokarmowa spowodowana jest uszkodzeniami w obrębie błony śluzowej jelit, co powoduje, że tracą one swoją szczelność i zaczynają „przeciekać”. W efekcie do organizmu dostają się zarówno niestrawione białka oraz bakterie, jak i szkodliwe produkty uboczne przemiany materii, które powodują przewlekłe stany zapalne organizmu. Przedostające się do ustroju substancje traktowane są przez organizm jako zagrożenie, więc następuje uruchomienie reakcji obronnych i tym samym pojawiają się różne, często bardzo nieprzyjemne, dolegliwości zdrowotne i objawy chorobowe.

Bardzo często przyczyną nietolerancji pokarmowej są obciążenia pasożytami takimi jak: nicienie, Glista Ludzka (Ascaris lumbricoides), Przywra chińska (Clonorchis sinensis). Co więcej, nietolerancja pokarmowa powodowana jest coraz częściej przez diagnozowany glifosat.

– „Nawet 50% nietolerancji pszenicy i glutenu jest spowodowana obciążeniem przez glifosat, co prowadzi do bardzo słabej flory bakteryjnej w jelitach i powoduje uszkodzenia kosmków jelitowych. Glifosat jest wszechoobecny – występuje we wszystkich produktach pszennych na skutek oprysków pszenicy stosowanych w Polsce przed samym zbiorem zboża. Poprawę stanu mikroflory jelitowej może spowodować oczyszczenie organizmu z pleśni, bakterii i wirusów jakże często znajdowanych właśnie w jelitach” – wyjaśnia specjalista z firmy NOVAMEDIS w Szczecinie i Kołobrzegu.

Z reguły po 4-6 terapiach kompleksowych pozbywając się wyżej wymienionych patogenów i przy zastosowaniu odpowiedniej diety osoby korzystające z terapii w naszych gabinetach informują nas o zdecydowanej poprawie samopoczucia, jak również braku reakcji na poszczególne alergeny.

Objawy nietolerancji pokarmowej

Do objawów nietolerancji pokarmowej zalicza się, m.in.:

  • problemy skórne i choroby dermatologiczne,
  • nadwagę i otyłość,
  • nadpobudliwość,
  • problemy z koncentracją,
  • depresję,
  • astmę i inne choroby układu oddechowego,
  • osłabienie odporności organizmu,
  • zaburzenia przemiany materii,
  • choroby autoimmunologiczne np. choroba Hashimoto.

Nietolerancja pokarmowa może rozwinąć się pod wpływem spożywania produktów, które nas uczulają. W wyniku choroby dochodzi do wytwarzania przeciwciał IgG, które odkładają się w tkankach, powodując uszkodzenia narządów oraz zaburzając właściwe funkcjonowanie organizmu – wyjaśniają specjaliści z firmy Novamedis w Szczecinie i Kołobrzegu.

Testy na nietolerancję pokarmową

Sposobem diagnozowania nietolerancji pokarmowej są m.in. testy z krwi, które pozwalają na określenie wskaźników specyficznych pokarmowego IgG, a także diagnostyka biorezonansowa odbywająca się na zasadzie sprawdzenia rezonansu częstotliwości konkretnego produktu spożywczego. Nowoczesną i znacznie bardziej czułą metodą diagnozowania nietolerancji pokarmowej jest badanie biorezonansowe, pozwalające sprawdzić rezonans częstotliwości konkretnego produktu spożywczego, który podejrzewany jest o powodowanie kojarzonych z nietolerancją pokarmową objawów. Testy na nietolerancję pokarmową są niezbędne, aby móc zastosować indywidualnie dobraną dietę eliminacyjną, która zmniejszy stan zapalny, poprawi szczelność jelit, a także pozwoli wyeliminować nieprzyjemne dolegliwości oraz skutecznie leczyć choroby autoimmunologiczne.

Warto wiedzieć, że podstawą prawidłowo przeprowadzonego testu nietolerancji pokarmowej Food Detective jest stwierdzenie nadwrażliwości pokarmowej na podstawie wykrycia swoistych przeciwciał typu IgG oraz IgG4 i IgA, które to jednoznacznie potwierdzają występowanie nietolerancji pokarmowej w organizmie, w odróżnieniu od wykrycia jedynie przeciwciał IgE. W dostępnych na rynku, powszechnych panelach pokarmowych testów laboratoryjnych bada się występowanie jedynie przeciwciała IgE i stąd tak niska ich skuteczność tzn. znikoma wykrywalność nietolerancji (nietoleranty pokarmowe są IgE niezależne, a inne typy przeciwciał nie są w nich oznaczane). Wczesne wykonanie badań na nietolerancję pokarmową jest kluczowe w celu zapobiegania występowaniu szkodliwych dla zdrowia przewlekłych stanów zapalnych, które mogą prowadzić nawet do rozwoju nowotworów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *