narzedzia-dla-majsterkowicza

Narzędzia dla majsterkowicza – co warto mieć zawsze pod ręką?

Odkręcona śruba lub poluzowany gwóźdź? Te oraz inne drobne naprawy wykonasz samodzielnie przy użyciu kluczy, śrubokrętów, szczypiec czy młotka i miary. Podpowiadamy z jakie narzędzia powinny znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza, aby praca była wygodna i szybka.

Klucze i wkrętaki – przykręć każdą śrubę i wkręt

Dokręcanie i odkręcanie śrub czy nakrętek wymaga dopasowania do nich klucza. W skrzynce z narzędziami nie może zabraknąć zestawu kluczy płaskich do najprostszych czynności lub uniwersalnego klucza nastawnego z praktyczną regulacją rozwarcia szczęk. Reperowanie i montaż rowerów, mebli czy urządzeń może wymagać również kluczy imbusowych o sześciokątnym przekroju. Mechanicy docenią zwłaszcza klucze grzechotkowe z zestawem nasadek, klucz do rur okaże się niezastąpioną pomocą we wszelkich pracach hydraulicznych. Wkręty i okrągłe śruby przykręcisz przy użyciu wkrętaka (śrubokrętu) z płaskim lub krzyżowym zakończeniem.

Szczypce, kombinerki i imadła do łatwego unieruchamiania elementów

Szczypce i kombinerki pozwolą Ci w pewny sposób przytrzymać różne przedmioty. Doskonale nadają się również do zaciskania i zgniatania metalowych elementów. Narzędzia te mogą być też wyposażone z ząbkowane szczęki zapobiegające ześlizgiwaniu się materiałów oraz obcinak do kabli. Rodzajem szczypiec jest ściągacz do izolacji ułatwiający wszelkie prace elektryczne i elektroniczne oraz szczypce nastawne z regulacją wielkości szczęk. Zadania takie jak wyciąganie gwoździ ułatwiają rozmaite szczypce czołowe, np. obcęgi. Szlifowanie czy rozwiercanie przedmiotów z metalu czy tworzyw sztucznych najlepiej przeprowadzić unieruchamiając je za pomocą imadła warsztatowego.

Młotek – jedno narzędzie do wielu zastosowań

Istnieje wiele rodzajów młotków o rozmaitym przeznaczeniu. Najbardziej uniwersalny pozostaje młotek ślusarski z drewnianą rękojeścią i stalowym obuchem. Bez przeszkód wbijesz nim gwoździe, kliny i kołki oraz dokonasz prostej obróbki blachy. Znacznie większą precyzję kształtowania metali oferują specjalnie wyprofilowane młotki blacharskie lub młotki gumowe z miękkiego tworzywa, które zabezpiecza obrabiane materiały przed przypadkowym uszkodzeniem. Pracę z drewnem ułatwiają ergonomiczne młotki ciesielskie, a do rozłupywania rozłupywania kamienia, betonu czy kostki brukowej warto wykorzystać ciężki młotek kamieniarski. Na budowach często spotkać można również młotki murarskie, nadające się do zbijania tynku.

Miary i narzędzia specjalne

Precyzyjne określanie odległości ułatwią Ci różnorodne miary budowlane, w tym miary zwijane i miary drewniane. Z łatwością mieszczą się w skrzynce z narzędziami, ułatwiając mierzenie nawet kilkumetrowych powierzchni. Pomiary małych elementów o nieregularnych kształtach przeprowadzisz przy użyciu suwmiarki. W domowych warunkach coraz częściej sprawdzają się również elektryczne zszywacze. Te pierwsze ułatwiają reperowanie mebli czy zabezpieczanie kartonów. Mogą posiadać również funkcję gwoździarki do szybkiego montażu elementów za pomocą gwoździ.