montaż klimatyzacji

Montaż klimatyzacji – samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Klimatyzatory to niezastąpione urządzenia, które sprawdzą się zarówno w domu, jak i biurze czy też dowolnym obiekcie użytkowym, zapewniając latem przyjemny chłód, a zimą dodatkowe źródło ciepła. Ceny systemów klimatyzacyjnych stają się coraz bardziej przystępne, a dodatkową oszczędność może stanowić samodzielny montaż jednostki chłodzącej. Czy takie rozwiązanie ma jednak sens? W niniejszym tekście przeanalizujmy wszystkie za i przeciw związane z instalacją klimatyzacji na własną rękę.

Czy samodzielny montaż klimatyzacji ma sens?

Chociaż większość producentów klimatyzacji sugeruje, że przy montażu ich urządzeń przyda się pomoc fachowców, to wcale nie jest to konieczne. Co więcej, nie obowiązują też żadne przepisy, które by tego zabraniały, a brak konieczności zatrudnienia ekipy montażowej pozwoli choć delikatnie obniżyć koszt całej inwestycji. Co więc stoi na przeszkodzie? Głównym powodem jest poziom skomplikowania, jakim cechują się prace instalacyjne. Oczywiście część dostępnych na rynku klimatyzatorów, jak na przykład urządzenia typu split, nie sprawiają większych problemów przy montażu, jednak w przypadku bardziej złożonych systemów wsparcie specjalistów może być niezbędne – zwłaszcza przy klimatyzacji multi split oraz kanałowej.

Smykałka i doświadczenie w niedzielnym majsterkowaniu nie zastąpi merytorycznej wiedzy, jaką dysponują fachowcy. Laikowi nietrudno więc popełnić błąd, np. przy mocowaniu jednostki czy też wyborze miejsca jej montażu, co może sprawić, że gotowy system nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji. Decydując się na samodzielny montaż, możemy też zapomnieć o gwarancji na wykonaną usługę – jeżeli okaże się, że prace instalacyjne nie zostały wykonane prawidłowo, a klimatyzacja nie działa tak, jak powinna, to nie otrzymamy darmowej pomocy.

Dlaczego lepiej powierzyć montaż fachowcom?

To, jak wydajnie będzie pracowała klimatyzacja, nie zależy tylko od jakości samego urządzenia, ale również jego prawidłowej instalacji. Właśnie z tego powodu warto odstawić na bok dumę i skorzystać z usług firmy, która oferuje montaż klimatyzacji. Wówczas można mieć pewność, że wszystkie niezbędne prace zostaną wykonane zgodnie z zaleceniami producenta, co przełoży się na dłuższą żywotność, bezpieczną eksploatację oraz niezawodną pracę klimatyzatora.

„Doświadczenie monterów przyda się już na etapie wyboru miejsca na klimatyzator zarówno jego jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Właściwe umiejscowienie wszystkich elementów zapewni nie tylko równomierną dystrybucję powietrza we wnętrzu domu, ale także stabilne warunki pracy samego urządzenia oraz łatwy dostęp w przypadku późniejszych prac serwisowych lub przeglądów” – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem oraz serwisowaniem klimatyzatorów.

Fachowcy zajmą się też zamocowaniem poszczególnych jednostek oraz przygotowaniem niezbędnych instalacji, takich jak przewody elektryczne, freonowe oraz systemy odprowadzania skroplin. Kiedy układ będzie już zamontowany, wykwalifikowani pracownicy przeprowadzą próbę szczelności, odpowietrzenie oraz napełnienie czynnikiem chłodniczym, czyli kolejne czynności, których nie wykonamy z pomocą domowych narzędzi.