Miskanty

Miskanty: chętnie sadzone w Polsce trawy

Miskanty należą do jednej z najchętniej kupowanych grup roślin w Polsce. Z ich pomocą można stworzyć naprawdę widowiskowe kompozycje, które zachwycą niejedno spojrzenie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – czytaj dalej. Z tego materiału dowiesz się o jednej z najpopularniejszych odmian miskantów, która ładnie przyozdabia ogród przez cały rok.

Tereny podgórskie

Trawy ozdobne zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego, w końcu są niezwykle uniwersalne i pasują niemal do każdego ogrodu. Jedną z najczęściej kupowanych traw ozdobnych w ostatnim czasie, jest miskant chiński (miskant gracillimus). Naturalnie porasta tereny podgórskie południowo-wschodniej Azji – w Polsce uprawiany jest najczęściej w prywatnych szkółkach roślinnych.

Gracillimus to bardzo chętnie sadzona roślina, niemniej jednak ma swoje wymagania. Żyzne, dość wilgotne oraz nasłonecznione stanowiska terenów podgórskich sprawiają, że roślina dorasta nawet do 3 metrów wysokości. W przydomowych ogródkach może osiągnąć nieco ponad 2,5 metra – oczywiście przy prawidłowej uprawie i pielęgnacji.

Miskant chiński gracillimus nie przepada za zastoiskami wodnymi, jednak gleba, w której ma się znajdować, musi być nieco bardziej wilgotna niż przeciętnie. Roślinę należy sadzić w półcieniu lub na słonecznym stanowisku. W przeciwnym razie będzie się pokładać.

Zielono mi

Chińskie miskanty z odmiany gracillimus to rośliny należące do wysokich traw ozdobnych. Charakteryzują się lekkim pokrojem o kulistym kształcie. Rosną dość szybko, jednak nie należą do roślin inwazyjnych. Oznacza to, że nie rozrastają się w niekontrolowany sposób, ponieważ tworzą zwarte kępy, które z każdym rokiem się zagęszczają.

Roślinę cechują ostro zakończone i dość wąskie liście, które mają niezwykle intensywny zielony odcień. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że w polskim klimacie młodsze okazy lepiej osłaniać na zimę. Gdy dorosną, będą już zimować samodzielnie – choć na wszelki wypadek warto zabezpieczyć roślinę sporą warstwą kory przy gruncie (ochrona dla korzeni).

Jeżeli chodzi o kwitnienie, to miskant robi to dość rzadko. Kiedy jednak już dochodzi do kwitnienia, od sierpnia do listopada można podziwiać jego wysokie różowe kwiatostany. Kwiaty są niezwykle wytrzymałe, ponieważ mogą utrzymywać się na roślinie nawet przez cały okres zimy. Z tego właśnie względu miskanty stanowią również bardzo ciekawą ozdobę zimowych ogrodów.

Balkon, taras, grunt

Miskanty to uniwersalne rośliny, które sprawdzą się zarówno w samym gruncie w ogrodzie, jak i w balkonowej doniczce lub na tarasie. Z racji tego, że jest to odmiana zarówno o wysokim, jak i szerokim wzroście, warto pomyśleć o tym, aby rośliny znajdujące się wokół miskanta, nie były zbyt wymagające.

Jeżeli zdecydujesz się posadzić odmianę gracillimus w swoim ogrodzie, to z pewnością nadasz mu lekkości. Pamiętaj o tym, aby na wiosnę bardzo mocno przyciąć roślinę oraz zastosować odpowiednie nawożenie, np. kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Odpowiednio zadbana będzie zachwycać Cię swoim pokrojem tak długo, jak to tylko możliwe.