grzejniki

Które grzejniki są lepsze żeliwne, stalowe czy aluminiowe?

Na rynku dostępnych jest wiele odmian grzejników. Które z nich są najlepsze? Odpowiedź nie jest taka prosta – każdy rodzaj ma swoje wady i zalety, a także odmienne właściwości. Sprawdź więc jakie grzejniki sprawdzą się najlepiej w twoim domu.

Zanim wybierzesz się na zakupy

Wybór grzejnika nie sprowadza się jedynie do wyboru materiału z jakiego będzie wykonany. Koniecznością jest świadomość tego, jaka instalacja grzewcza jest zamontowana w naszym domu. To właśnie pod nią trzeba będzie dostosować wiele parametrów grzejników, co może zaważyć na naszym wyborze.

Grzejnik musi mieć taką moc cieplną, by był w stanie ogrzać dane pomieszczenie. Informację o zapotrzebowaniu znajdziemy w projekcie grzewczym naszego domu. Producenci grzejników zazwyczaj zamieszczają w opisie moc swoich produktów. Ta powinna być równa zapotrzebowaniu na ciepło – nie ma sensu inwestować w grzejniki o większej mocy. Jedynym wyjątkiem mogą być grzejniki do łazienki, w otoczeniu wyjść na taras czy balkon, lub w północnych pokojach. Kolejnymi kwestiami na które należy zwrócić uwagę są materiał, pojemność i konstrukcja. Przeanalizujmy najpopularniejsze rodzaje grzejników.

Stalowe

Ten typ grzejników jest zdecydowanie najpopularniejszy i najekonomiczniejszy. Są stosunkowo tanie, ich wygląd jest dosyć neutralny, więc dopasuje się do większości wnętrz. Występują w wielu wymiarach, przez co łatwo jest je dostosować do danego pomieszczenia. W pokojach montuje się wersje płytowe, ponieważ zapewniają dużo ciepła przy niedużych wymiarach. W łazienkach najpopularniejsze są grzejniki drabinkowe. Służą za wieszak do ręczników, które przy okazji suszą. Czy mają swoją wadę? Jedynie taką, że stal jest podatna na korozję, dlatego grzejniki mogą być nietrwałe. Dostawanie się powietrza do wody szczególnie przyspiesza proces niszczenia, dlatego nie nadają się do instalacji w systemie otwartym z kotłem na paliwa stałe.

Aluminiowe

Te grzejniki są często wybierane przez osoby, które wymieniają w swoich domach stare grzejniki żeliwne. Jest to wygodne, ponieważ nie wiąże się z koniecznością przerabiania instalacji grzewczej. Nie są drogie, do tego nie korodują. Aluminium jest lekkim materiałem, więc ich wnoszenie i instalacja są wygodniejsze. Problematyczny jest jednak fakt, że ten metal jest bardzo miękki, wiec grzejniki są podatne na odkształcenia. Nie sprawdzą się także w instalacjach z rurami miedzianymi – grozi nam wtedy korozja elektromechaniczna.

Grzejniki żeliwne

Najodporniejsze na korozję są bez wątpienia grzejniki żeliwne. Dlaczego nie są już tak popularne? Grube ściany zbyt długo się nagrzewają, a co za tym idzie – zbyt wolno stygną. Jest to kłopotliwe, jeśli chcemy mieć stałą kontrolę nad temperaturą w danym pomieszczeniu. Grzejniki żeliwne sprawdzą się jednak w domach z instalacją grzewczą, gdzie kocioł załadowuje się ręcznie – długie utrzymywanie ciepła nie wymaga częstego zaglądania do kotłowni. Ciepło utrzyma się jeszcze długo po wygaśnięciu kotła. Niektórym przeszkadzać może też ich wygląd – mają chropowatą powierzchnię, na której szybko osadza się brud, do tego są bardzo masywne. Więcej o samych grzejnikach, jak instalacjach można znaleźć na stronie producenta grzejników ozdobnych AG Design, gdzie eksperci dzielą się wiedzą w tej dziedzinie.

Po przeanalizowaniu tego, jaką ma się w domu instalację grzewczą, rury i przestrzenie wymagające ogrzania, warto dobrze przemyśleć wybór grzejników. Dobrze zorganizowane ogrzewanie jest niezwykle istotne dla spokojnego funkcjonowania każdego domu, tym bardziej, że w Polsce sezon grzewczy może trwać nawet do 8 miesięcy. Zadbaj o ciepłą atmosferę w swoim domu i wybierz grzejnik, który będzie dostosowany do potrzeb Twoich oraz domowników.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *