Kompostownia – jak długo trwa stworzenie kompostu

Kompostowanie to tani i łatwy sposób na pozyskanie bezpiecznego, naturalnego nawozu. Rozkład kompostu trwa zwykle kilka miesięcy. Czas ten można skrócić, stosując zabiegi i preparaty przyspieszające rozkład masy organicznej.

Czym jest kompost?

Kompost jest jednym z najpopularniejszych nawozów organicznych. Dostarcza do warstw gleby próchnicę, która użyźnia ziemię i poprawia jej strukturę. Nawóz jest bezpieczny dla każdego gatunku roślin i nie stwarza ryzyka przenawożenia. Biomateriał można uzyskać samodzielnie lub kupić gotowy w sklepie ogrodniczym. Produkcją ekologicznego kompostu zajmuje się, m.in. firma Ziemia Polska Kompostownia uzyskując naturalny nawóz z odpadków komunalnych. Inne firmy otrzymują go np. z pozostałości z rabat lub ze zgrabionych liści.

Ile trwa kompostowanie?

Rozkład kompostu trwa zwykle od 6 do 12 miesięcy. Po upływie tego czasu nawóz ma ciemnobrunatną barwę i jest lekko wilgotny. Tak przygotowany kompost można stosować przez cały sezon, ponieważ jest nawozem wolno działającym.

Jak przyspieszyć kompostowanie?

Produkcję kompostu można przyspieszyć, stosując specjalne zabiegi i preparaty.

  • Przerzucanie kompostu – jest to metoda polegająca na mieszaniu nawozu i przekładaniu jego środkowych warstw do zewnątrz. Przerzucanie kompostu na pryzmie, powtarzane co 2-3 tygodnie, przyspiesza rozkład biomateriału o kilkanaście tygodni.
  • Wyłożenie kompostownika folią – jeżeli kompost ma znajdować się w kompostowniku, a nie na pryzmie, przed ułożeniem warstw, skrzynię można wyłożyć czarną folią ogrodniczą. Syntetyczna warstwa zwiększy temperaturę kompostu i przyspieszy rozkład resztek roślinnych.
  • Wprowadzenie do kompostu dżdżownic kalifornijskich – stworzenia te przerabiają masę organiczną w biohumus (wermikompost). Ich obecność przyspiesza czas kompostowania i podnosi jakość nawozu.
  • Stosowanie wapna – szczególnie sprawdza się, gdy w warstwach kompostu znajdują się duże ilości skoszonej trawy. Wapno przyspiesza rozkład masy organicznej i zapobiega pleśnieniu resztek roślinnych. Na 1 m³ kompostu można zastosować 1-2 kg wapna palonego bądź 2-4 kg wapna węglanowego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *