Kamień naturalny

Kamień naturalny w łazience. Przykłady rozwiązań

Łazienki są pomieszczeniami, w których bardzo chętnie używa się kamienia naturalnego. W większości przypadków decyduje o tym jego estetyka oraz wytrzymałość na kontakt z wodą i dużą wilgotność. Odpowiednia aranżacja łazienki wymaga jednak właściwego doboru gatunku kamienia oraz wkomponowania go w spójną koncepcję urządzenia całego pomieszczenia. Dobrze sprawdzają się zarówno pojedyncze elementy kamienne, jak i kamień dominujący we wnętrzu.

Gatunki kamienia naturalnego do łazienki

Kamień naturalny ma wiele zalet, które sprawiają, że szczególnie dobrze nadaje się do użytku jako materiał do wykończenia łazienki. Ze względu na swoją niepowtarzalną estetykę sprawia, że pomieszczenie nabiera luksusowego charakteru. Wiele dostępnych gatunków i odmian różniących się barwą i strukturą daje niemal nieograniczone możliwości uzyskania efektów, o jakie nam chodzi. Poszczególne gatunki kamienia łatwo dopasować zarówno do wnętrza bardzo tradycyjnego, jak i takiego, w którym zależy nam na uzyskaniu nowoczesnego, niezwykle oszczędnego wyglądu.

W łazience można wykorzystywać różne gatunki kamienia. Ze względu na swoje właściwości związane z niską nasiąkliwością bardzo często używa się rozmaitych odmian granitu. Dużą popularnością cieszy się także marmur, ceniony ze względu na jasne barwy i piękne żyłkowania. W łazienkach bardzo dobrze prezentuje się również trawertyn, jednak powinien on być dodatkowo zaimpregnowany, w przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z jego porowatą strukturą. Wspaniałym materiałem, zwłaszcza na okładziny ścienne jest również onyks, który ma nie tylko zróżnicowane oraz ciekawe kolory, ale również bardzo ładną i urozmaiconą strukturę – wyjaśnia specjalistka z firmy HB-Polska, zajmującej się hurtową sprzedażą kamienia naturalnego i sztucznego.

Sposoby na wykorzystanie kamienia w aranżacji łazience

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania kamienia naturalnego w łazience jest wykonanie z niego blatów umywalkowych. Kamień bardzo dobrze nadaje się do tej roli i pięknie komponuje zarówno z umywalkami podwieszanymi, jak i ustawianymi na blacie. Kamień świetnie prezentuje się zarówno z klasyczną ceramiką, drewnem, jak i bardziej nowoczesnymi materiałami – stalą szlachetną czy szkłem.

W wielu przypadkach kamień naturalny jest materiałem nie tylko na blat, ale również na całą jego konstrukcję, pełniącą funkcję szafki. Popularne są również praktyczne półki okładane kamieniem, zarówno ścienne, przypominające regał, jak i biegnące wzdłuż ściany.

Kamień naturalny jest oczywiście również znakomitym materiałem na wykańczanie ścian i podłóg. Sprawdzają się w tej roli zarówno duże płyty kamienne, jak i płytki małoformatowe. Duże płyty nadają się zwłaszcza do elementów dekoracyjnych wykorzystujących podświetlenie. Będzie tak np. przy pięknych płytach z onyksu.

Bardzo praktyczne jest układanie kamienia naturalnego w miejscu, w którym jest ustawiona wanna i prysznic. Wiele osób decyduje się na prysznice bez brodzika, z odpływem podłogowym, które w całości są wyłożone kamieniem. Sprawdzają się tam zwłaszcza odmiany kamienia naturalnego o małej nasiąkliwości. W miejscach bardziej oddalonych od tych, które mają ciągły kontakt z wodą, można jednak używać praktycznie wszystkich gatunków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *