Kamica moczowa

Kamica moczowa – jak uniknąć operacji?

Kamica moczowa to bolesna choroba wywołana złogami w układzie moczowym. Złogi, potocznie zwane kamieniami nerkowymi, zbudowane są z substancji chemicznych, które normalnie znajdują się w moczu. Jednak kiedy ich stężenie jest zbyt duże, nie mogą zostać prawidłowo rozpuszczone. Im większy kamień moczowy, tym trudniej jest go usunąć.(1)

Usuwanie kamieni nerkowych (1) czytaj więcej >>

Obecnie bardzo rzadko stosuje się operacyjne metody przy usuwaniu kamieni nerkowych. W przypadku małych kamieni (poniżej 5 mm) lekarz zwykle przepisuje środki przeciwbólowe i rozkurczające (rozkurczają mięśnie ściany dróg moczowych). W tym czasie trzeba pić również 3-4 litry wody dziennie, aby przyspieszyć proces usuwania kamieni z dróg moczowych. Czasami kamienie dokuczają na tyle, że do leczenia należy włączyć silniejsze leki przeciwbólowe i rozkurczowe, a także wykonać USG oraz badania laboratoryjne.

Kiedy kamienie są zbyt duże, aby mogły zostać naturalnie usunięte z dróg moczowych, należy poddać się jednemu z nieinwazyjnych zabiegów rozbijających zalegające złogi. Najczęściej stosuje się metodę ESWL, która za pomocą fali wstrząsowej rozbija kamienie na małe drobinki. To najpopularniejszy zabieg, całkowicie bezbolesny i niewymagający znieczulenia ani wizyty w szpitalu. Jeśli kamień znajduje się w przewodzie moczowym, stosuje się metodę URSL. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu, ale bez nacinania jakichkolwiek tkanek – wziernik jest wprowadzony do dróg moczowych przez cewkę moczową. Jeżeli te metody zawiodą, potrzebna będzie operacja.

Jak nie dopuścić to tworzenia się kamieni nerkowych? (2)

Aby zabiegi ani leczenie operacyjne nie były nam nigdy potrzebne, należy przede wszystkim zapobiegać kamicy nerkowej. Najprostszą metodą jest picie tak dużej ilości wody, aby objętość moczu zawsze wynosiła około 2 litry na dobę. Zaleca się ograniczyć spożywanie mięsa i ryb, które są bogate w substancje ułatwiające powstawanie kamieni moczowych. Dobrze jest również ograniczyć ilość soli, a w przypadku wykrycia w moczu szczawianów – nie spożywać zbyt dużo czekolady, orzechów, rabarbaru, szpinaku, truskawek, buraków, kawy i herbaty.

1. Drabczyk R. Kamica nerkowa. http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa Data dostępu: 10.05.2017

2. Drabczyk R. Metody zapobiegania kamicy moczowej. http://nefrologia.mp.pl/lista/78389,metody-zapobiegania-kamicy-moczowej Data dostępu: 10.05.2

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *