Jak zaprojektować i założyć ogród?

Dla wielu osób projektowanie i zakładanie ogrodu jest równie ważne, jak budowa domu. W końcu będzie to miejsce, w którym chętnie będziemy odpoczywali, spędzali wolny czas, zapraszać swoich znajomych itp.

Stworzenie własne królestwa czy wymarzonego ogrodu wymaga nie tylko pracy, ale również i wiedzy w tym zakresie. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby zająć się tym osobiście, warto zlecić to firmie, np. http://centrumzakladaniaogrodow.pl/. Wiele z takich firm oferuje kompleksowe usługi w tym zakresie. To znaczy, że nie tylko zaprojektuje ogród zgodnie z Twoimi wymaganiami i wytycznymi, ale również będzie w stanie go założyć, a nawet w przyszłości pielęgnować. Warto zwrócić na to uwagę, w sytuacji, jeśli planujesz posadzić wiele roślin, założyć oczko wodne czy chcesz mieć automatyczny system nawadniania.

Tworzymy tajemniczy ogród

Jeśli jednak chcemy zrobić to samodzielnie, powinniśmy postępować według kilku kroków. Dzięki temu będziemy w stanie zaplanować sobie pracę i nie pogubić się w jej natłoku. Po pierwsze powinniśmy zastanowić się, jak powinien wyglądać nasz ogród, a także zrobić jego szkic. Kolejna rzecz, kiedy już mamy projekt, powinniśmy wziąć się za wcielanie w praktykę naszego planu. To znaczy przygotowujemy teren. Usypujemy pagórki, przygotowujemy teren pod oczko wodne, próchnicę rozkładamy w miejscu, gdzie posadzimy rośliny. Na koniec wyznaczamy drogi i place. Kolejną rzeczą, za którą powinniśmy się zabrać jest instalacja elektryczna. Mogą jednak wykonać ją osoby z odpowiednimi uprawnianiami. Pamiętać należy jednak o tym, że lampy do oświetlania zadaszonych tarasów muszą być przeznaczone do zainstalowania na zewnątrz. Kolejne czekające na nas zadania to: budowa elementów małej architektury, czyli schody, pergole, trejaże, altany, murki oporowe czy staw. Następnie przygotowujemy glebę. Jeśli jest taka potrzeba, nawozimy ją, stosujemy wapno. Potem pozostaje nam zamontowanie systemu nawadniającego, posadzenie roślin i posadzenie trawnika. Trawnik z rolki jest również świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy zaoszczędzić trochę czasu.