Jak wybrać odpowiednią drukarkę fiskalną?

Polski rynek jest wyjątkowo bogaty pod względem liczby dostępnych rozwiązań technologicznych dla handlu. Dotyczy to m.in. drukarek fiskalnych, które są wykorzystywane do rejestrowania obrotu. Okazuje się jednak, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest wcale łatwy. Trzeba bowiem zwrócić uwagę nie tylko na parametry i funkcje poszczególnych modeli, ale także na ich gabaryty.

Faktem jest, że w dzisiejszych czasach możemy w prosty sposób dostosować większość urządzeń elektronicznych do naszych potrzeb. Jeśli nie chcemy smartfona z wyświetlaczem o przekątnej 6”, bo uważamy, że jest zbyt duży, sprzedawca bez problemu znajdzie dla nas inny model. Jeżeli zależy nam na tym, aby notebook działał bez podłączenia do prądu przez wiele godzin, zwracamy uwagę na wydajność akumulatora. A jak to jest z drukarkami fiskalnymi? Które cechy urządzeń tego typu powinny zadecydować o zakupie konkretnego modelu?

 

Zwróć uwagę na sposób archiwizowania kopii paragonów

Obowiązkiem przedsiębiorcy, stosującego drukarkę fiskalną, jest przechowanie kopii każdego paragonu przez 5 lat (licząc od końca roku obrachunkowego, w którym konkretny dokument został wystawiony). Natomiast urządzenia rejestrujące dostępne w Polsce umożliwiają 2 sposoby archiwizowania tych danych: papierowy (tradycyjny) lub elektroniczny. W pierwszym przypadku właściciel firmy musi po prostu gromadzić rolki, na których zadrukowano kopie paragonów. Wymaga to m.in. przeznaczenia specjalnego miejsca na przechowywanie tych dokumentów. A na czym polega drugi sposób? Drukarka fiskalna z elektroniczną kopią paragonów automatycznie zapisuje dane na karcie pamięci. Rozwiązanie to ma wiele zalet.

To nie tylko duże ułatwienie dla przedsiębiorcy, ale także możliwość dodatkowego zabezpieczenia informacji. Elektroniczną kopię paragonów można w każdej chwili zarchiwizować na komputerze, płycie DVD lub pendrivie. Co więcej, urządzenie używa tylko 1 rolki papieru termicznego, więc zmniejszeniu ulegają wydatki na materiały eksploatacyjne – tłumaczy Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

 

Bo gabaryty urządzenia też mają znaczenie!

Współcześnie nie mamy już do czynienia z sytuacją, w której drukarka fiskalna może być duża albo… bardzo duża. Na rynku są dostępne urządzenia mobilne, przypominające gabarytami smartfony lub przenośne terminale płatnicze. Ponadto, zdecydowanie zmniejszyły się także wymiary modeli, które są uznawane za stacjonarne. Producenci reprezentujący branżę technologii sprzedaży zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest oszczędność przestrzeni w miejscu pracy. Niemniej, czy mała drukarka fiskalna zaoferuje wysokie parametry i przydatne funkcje?

Gabaryty urządzenia przestają dziś być wyznacznikiem jego wydajności. Dlatego także małe i lekkie drukarki rejestrujące zapewniają zapis kopii paragonów fiskalnych w formie elektronicznej, błyskawicznie wystawiają dokumenty oraz obsługują nawet kilkaset tysięcy produktów lub usług, które zostaną zdefiniowane w oprogramowaniu komputerowym do zarządzania sprzedażą – wyjaśnia Marcin Ciechowicz.

 

Drukarka fiskalna a intensywna eksploatacja

W momencie zakupu drukarki fiskalnej przedsiębiorca często nie myśli o tym, że urządzenie będzie wykorzystywane przez wiele lat (zazwyczaj aż do zapełnienia modułu fiskalnego, na którym zapisywane są raporty dobowe). A intensywna eksploatacja nie służy żadnej technologii elektronicznej. Na szczęście rynek fiskalny oferuje również modele, które są przystosowane do trudnych warunków pracy. Przykładem takiego rozwiązania dla handlu jest drukarka fiskalna Elzab D10. W urządzeniu zastosowano dwukomponentową obudowę – wnętrze wykonane z twardego i wytrzymałego na uszkodzenia ABS-u oraz przyjemną w dotyku powłokę zewnętrzną.

D10 to model wart uwagi pod wieloma względami. Posiada obszerny ekran dotykowy, który gwarantuje odporność na zarysowania oraz wnikanie wody, jak również obsługuje do 300 000 pozycji w bazie towarowej. Ponadto, drukarkę marki Elzab można wyposażyć w moduł komunikacyjny Bluetooth lub Wi-Fi, co umożliwi bezprzewodową wymianę danych z komputerem – podsumowuje ekspert PCKF.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *