pompy ciepła

Inwestycja w pompę ciepła

Pompa ciepła to maszyna, dzięki której następuje nienaturalny w typowym obiegu przepływ powietrza. Montowana jest w celu zapewnienia komfortu energetycznego w pomieszczeniu lub pomieszczeniach (w zależności od usytuowania). Po połączeniu z fotowoltaiką comiesięczne rachunki za energię elektryczną ucieszą posiadacza tego połączenia. Dlaczego? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedz zarówno na to, jak i inne pytania dotyczące pompy ciepła.

Ogólne działanie pompy ciepła

Pompa ciepła ma na celu zapewnienie domownikom komfortu cieplnego zarówno zimą, jak i latem. Część jej znajduje się wewnątrz docelowego  pomieszczenia, a część na zewnątrz budynku. Pobiera one zimne powietrze z wnętrza i ociepla je. Jak sama nazwa wskazuje jest to proces pompujący, czyli cykl ogrzewania powietrza powtarza się przez cały czas działania pompy.

Wytworzone ciepło można wykorzystać do ogrzania wody, grzejników czy też ogrzewania płaszczyznowego.

Pompa ciepła latem u zimą

Pompa ciepła działa nawet w bardzo niskich temperaturach, do -28 stopni Celsjusza. Oznacza to, że potrafi zapewnić komfort ciepły przez cały okres polskiej zimy. Ogrzewa wówczas wodę do 70 stopni Celsjusza. Działa jednak nie tylko, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Również latem zapewnia domownikom komfort cieplny chłodząc powietrze.

Pompa ciepła z fotowoltaiką

Aby pompa ciepła funkcjonowała, sprężarka musi mieć dostęp do prądu elektrycznego. Można czerpać go z lokalnej sieci energetycznej lub też z własnych paneli fotowoltaicznych, które energię słoneczną zamieniają w elektryczną. Po połączeniu ze sobą tych dwóch urządzeń, zasoby produkowane przez panele fotowoltaiczne zasilają pompę. Oznacza to nic innego niż fakt, że pompa ciepła będzie pracowała i ogrzewała gospodarstwo bez konieczności inwestowania w nią środków finansowych. Dzięki temu użytkownicy są w stanie uregulować domowy budżet, ponieważ ceny prądu w obecnych czasach stałe rosną.

Pompa ciepła – czy warto?

Każde gospodarstwo decydujące się na montaż pompy ciepła może liczyć się z faktem, że nie będzie musiało przeznaczać jednego pomieszczenia na kotłownię. Jest to duża zaleta posiadania w domu jednego pomieszczenia więcej. Nie trzeba wówczas budować także  komina. Warto zauważyć, że rezygnacja z tych rzeczy niesie za sobą korzyści finansowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *