Idealny promotor

Idealny promotor – czy istnieje?

Pisanie pracy magisterskiej to ważny etap, umożliwiający zdobycie tytułu naukowego i rozpoczęcie pracy w wymarzonym zawodzie. Praca magisterska wymaga dużego przygotowania, nie da się jej napisać w kilka dni. Jak się do niej przygotować?

Jak wybrać promotora pracy dyplomowej?

Ważnym elementem pisania pracy dyplomowej czy pracy magisterskiej jest wybór odpowiedniego tematu. Temat pracy powinien być dopasowany do studiowanego kierunku, zainteresowań, przyszłego życia zawodowego. Warto również wziąć pod uwagę dostępność materiałów, dzięki temu pisanie pracy nie będzie stwarzać dużych problemów. Ale temat i materiały to nie wszystko. O sukcesie pracy decyduje przede wszystkim wybór promotora pracy, czyli osoby z co najmniej tytułem doktora, kierującej pracą studenta i promującej go do nadawanego przez uczelnię tytułu zawodowego, np. licencjata, magistra lub inżyniera. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem, bo zła decyzja może oznaczać długie oczekiwanie na sprawdzenie pracy, słaby kontakt, a nawet konieczność przełożenia obrony na inny termin.

Idealny promotor – co to znaczy?

Wybór promotora to jedna z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć w czasie studiów. Promotor bierze czynny udział w tworzeniu pracy magisterskiej. Jego główne zadania to:

  • prowadzenie seminarium dyplomowego,
  • udzielanie rad, niezbędnych do napisania pracy,
  • pomoc w wyborze tematyki pracy,
  • pomoc w wyborze literatury, stawianiu tez, analizie wyników i badań,
  • sprawdzanie etapów pracy,
  • wskazywanie błędów itp.

Jak widać, rola promotora jest bardzo duża, dlatego osoba nie może być wybrana pochopnie. Aby podjąć właściwą decyzję, warto podpytać o radę innych studentów lub absolwentów. Idealny promotor powinien mieć dużą wiedzę, ważne, aby był chętny do dyskusji, wyrozumiały, otwarty i sprawiedliwy. Powinna być to osoba kontaktowa, terminowa, która ma czas dla studentów. Najlepiej wybrać osobę, którą się zna, dzięki temu kontakt będzie łatwiejszy i bardziej przyjazny. Dobrze, jeżeli na promotora uda się wybrać opiekuna pracy licencjackiej, a praca dyplomowa będzie mogła być jej kontynuacją. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany promotor komunikuje się za pomocą poczty elektronicznej, co pozwala uniknąć częstych dojazdów na uczelnię. Nie należy czekać z wyborem promotora do ostatniej chwili, bo może okazać się, że polecane osoby są już zajęte i zostaną tylko promotorzy, którzy nie cieszą się popularnością. Zmiana opiekuna naukowego nie zawsze jest możliwa, wiąże się z wieloma problemami.

Promotor wybrany – co dalej?

Po wybraniu promotora trzeba przejść do pisania pracy. Nie zawsze jest to łatwe, proces pisania jest czasochłonny, wymaga zaangażowania, zapoznania się z wieloma materiałami źródłowymi. W momencie, gdy pojawią się jakieś problemy, można pomyśleć o skorzystaniu z pomocy w pisaniu prac magisterskich czy prac licencjackich. Jest wiele portali oferujących pomoc w pisaniu prac. Można samodzielnie wybrać redaktora specjalizującego się w danym temacie, nawiązać z nim kontakt, ustalić wszystkie szczegóły. Aby mieć pewność, że praca będzie napisana na wysokim poziome, trzeba poszukać firmy z doświadczaniem, która pomaga studentom od kilkunastu lat. Ważna jest terminowość, a także sprawdzenie opracowania przez system plagiatowy.

Pisanie pracy dyplomowej nie jest łatwe, ale to ważny etap w życiu. Warto się do niego przyłożyć, wybrać promotora, który będzie pomocny, a w razie problemów skorzystać z pomocy specjalistów.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *