Historia piłki nożnej w pigułce

Piłka nożna jest chyba jednym z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych na świecie.

W wielu krajach jest ona wręcz sportem narodowym, a w piłkarskich wydarzeniach uczestniczy niemalże cały naród. Dwudziestu dwóch piłkarzy, dwie bramki i jedna piłka – jest coś w tym zestawieniu, co potrafi spajać całe narody, ale również niekiedy w podobny sposób je dzielić. Spróbujmy więc nieco zastanowić się nad fenomenem piłki nożnej, który z pewnością jest zjawiskiem iście niesamowitym.

Historia wspomnianej dyscypliny sportowej sięga jeszcze XII wieku, gdyż na taki okres datuje się najstarszą zachowaną notkę opisującą gry z piłką. Nie do końca wiadomo o tym, gdzie tak naprawdę narodził się pomysł gier z piłkę. Podejrzewa się, że mógł on dotrzeć na Wyspy Brytyjskie wraz z Celtami, Rzymianami, Duńczykami lub Normanami – dokładnych informacji na ten temat niestety brakuje.

Nieco bardziej współczesna piłka nożna narodziła się w XIX wieku, a jej ojczyzną była oczywiście Wielka Brytania. Wspomniany kraj był wówczas swoistym centrum rewolucji przemysłowej, co przełożyło się na wiele ważnych zmian cywilizacyjnych. Wtedy właśnie zaczęto spisywać pierwsze reguły piłki nożnej, zaś kluczowym rokiem okazał się 1857 – wtedy właśnie spisano nieco bardziej sprecyzowane reguły piłki nożnej. Niemniej jednak, o wiele bardziej przypominała ona dzisiejsze rugby, niżeli obecną piłkę nożną.

Piłka nożna jaką znamy teraz narodziła się nieco później, bo pod koniec XIX wieku. Powstała również wtedy Międzynarodowa Rada Piłkarska, której zadaniem było zarządzanie regułami gry w piłkę nożną. Jakiś czas później została ona wcielona do organów o wiele lepiej znanej organizacji, czyli Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej – FIFA. Obecnie rada zbiera się dwa razy w ciągu roku i zajmuje się ciągłym udoskonalaniem zasad gry w piłkę nożną oraz rozstrzyganiu sporów w interpretacji poszczególnych zapisów.

Zapewne nie wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że nowoczesna piłka nożna jest sportem stosunkowo młodym, jeżeli mielibyśmy go porównać do starożytnych dyscyplin sportowych, które przetrwały do dziś. Niemniej jednak, taka sytuacja wcale nie umniejsza popularności i znaczenia tej dyscypliny w świecie, o czym najlepiej świadczą umiejętności piłkarskie graczy oraz kolejne obozy piłkarskie dla młodych talentów.