piramida olfaktoryczna

Grupy olfaktoryczne – czyli czym są kategorie zapachowe perfum?

Zastanawiało Cię kiedyś, dlaczego dany zapach podoba Ci się tak bardzo przez cały dzień, a inny uwodzi tylko przez jakiś czas? Lub odwrotnie – aromat, który początkowo wcale Cię nie zainteresował, z czasem stał się intrygujący? Odpowiada za to piramida olfaktoryczna. Dowiedz się więcej na jej temat i poznaj też różne kategorie zapachowe perfum.

Co to jest piramida olfaktoryczna?

Piramida olfaktoryczna, choć brzmi zagadkowo, to tłumaczy tajniki sztuki perfumeryjnej. Dzieli składniki perfum na trzy nuty, które uwalniają się w różnym momencie. Najszybciej wyczuwalne są nuty głowy. To składniki, które w pierwszej kolejności się ulatniają i dlatego odpowiadają za początkowe wrażenie zapachowe. Można wyczuć je już w ciągu kilku minut po nałożeniu na skórę. Choć uwodzą od pierwszego powąchania, to równie szybko się ulatniają.

Wtedy też przychodzi czas na nuty serca. To substancje, które są też nazywane kwintesencją całej kompozycji perfumeryjnej. Te nuty zapachowe wolniej się rozwijają i można wyczuć je dopiero po pewnym czasie. Pachną też długo i zmieniają się dopiero wtedy, gdy przychodzi pora na rozwinięcie się nuty podstawy. Nuty podstawy natomiast są zwane także bazą. To aromat, który najdłużej utrzymuje się na skórze. Często za to wrażenie odpowiadają cięższe składniki, takie jak np. ambra czy piżmo. Baza utrzymuje się na skórze przez wiele godzin i to ten aromat towarzyszy Ci do wieczora, gdy przed porannym wyjściem użyjesz ulubionych perfum. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o zapachach i piramidzie zapachowej, to odwiedź blog o perfumach i poznaj tajniki perfumiarzy.

Podział zapachów na grupy

Odwiedzając blog o perfumach, możesz poznać też podział zapachów na grupy. Jedną z najpopularniejszych grup tego typu są zapachy kwiatowe. Na skutek użycia naturalnych aromatów kwiatowych można odkryć na skórze niepowtarzalny kwiatowy bukiet. Często takie perfumy mają kobiecy i romantyczny charakter i pasują na wiele okazji. Popularną grupą, szczególnie latem, są też zapachy owocowe. Często są to słodkie aromaty wiśni, truskawek, brzoskwini, jabłka czy mango. Takie kompozycje pasują na co dzień i doskonale pachną zwłaszcza w czasie wiosny i lata. Połączeniem nut kwiatowych i owocowych jest zapachy owocowo-kwiatowe. Wśród nich na uwagę zasługuje między innymi flakon Cloud Collection No. 01 Stratus Zarkoperfume. To kompozycja, w której wyczuć można jaśmin i rokitnik, a zapach ten szczególnie przypadnie do gustu kobietom.

Kolejną grupą, którą warto znać, są zapachy cytrusowe. Tworzy się je na bazie pomarańczy, limonki, mandarynki, grejpfruta i innych cytrusów. Do tej grupy zaliczane ą też rośliny o cytrusowym zapachu, takie jak werbena czy melisa. Zapachy cytrusowe są świetne na co dzień i podobnie jak aromaty owocowe, pasują do wiosennych i letnich miesięcy. W kategorii lekkich zapachów kojarzących się z letnimi miesiącami znajdują się również zapachy wodne. Kojarzone są z orzeźwieniem i czystością, czyli na przykład morską bryzą. Wśród nich na uwagę zasługuje flakon Cloud Collection No. 02 Zarkoperfume, czyli intensywne perfumy, które przypadną do gustu osobom gustującym w orzeźwiających zapachach. Co ważne, te perfumy zawierają w sobie cząsteczkę molekularną, która sprawia, że na każdej skórze perfumy będą pachnieć nieco inaczej.

Kolejną grupą są zapachy szyprowe. Wśród nich warto zainteresować się flakonem The Majestic Vetiver Alexandre.J. To kompozycja urzekająca aromatem wetywerii i zapach przywodzący na myśl motyw zaczarowanego lasu. Takie właśnie są perfumy szyprowe. Bazujące na leśnych aromatach mchu dębowego, żywicy, szałwii, paczuli, a nawet tytoniu. Pasują do dojrzałych osób, które cenią sobie wytrawne kompozycje.

W klimacie leśnym pozostają też zapachy drzewne. Przypominają aromat ciętego drewna i żywicy. W perfumach drzewnych stosuje się na przykład cedr, irys czy też brzozę. To zapachy ponadczasowe oraz eleganckie. Przedstawicielem tej grupy jest na przykład zapach męski, Jacques Zolty. Ten klasyczny i stonowany aromat przypadnie do gustu fanom drzewnych kompozycji.

Czym wyróżniają się zapachy orientalne? To ciepłe aromaty piżma, bursztynu, wanilii czy też drzewa sandałowego. Taki też jest flakon Blend Oud Bark, przyprawowy bukiet, który łączy ostrość ze słodyczą. Jak każdy zapach orientalny, także i ten ma zmysłowy, wieczorowy charakter.

Jakie grupy zapachów można jeszcze spotkać? Na przykład zapachy aldehydowe, czyli między innymi aromat olejku różanego. Zapachy paprociowe to woń leśnej ściółki, o ziołowym charakterze. Zapachy skórzane łączą przyprawy z bukietem słodkich owoców, a całość oddaje aromat zamszu lub skóry. I na koniec zapachy zielone, czyli różne rodzaje traw i egzotycznych roślin, które przywodzą na myśl naturę i orzeźwienie.

Dlaczego warto znać poszczególne grupy zapachowe?

Poszczególne grupy zapachowe stanowią wskazówkę do wyboru odpowiednich perfum. Znając różne grupy zapachowe i składniki, które do nich należą oraz orientując się w swoich preferencjach, możesz z większym prawdopodobieństwem znaleźć flakon, który nie tylko uwiedzie Cię na początku, ale pozostanie na długo w pamięci.

Kupowanie perfum niszowych przez Internet

Wśród wymienionych kategorii zapachowych pojawiło się wiele propozycji obejmujących perfumy niszowe. Te wyjątkowe flakony potrafią skutecznie uwieść i pozwolić wyróżnić się z tłumu dzięki nietuzinkowej kompozycji. Dla niektórych barierą przed zakupem jest jednak ich cena, czasem wyższa niż perfum z popularnych drogerii. Za wyższą ceną idzie jednak jakość, dlatego inwestycja z pewnością się opłaci. Perfumy niszowe można kupić taniej przez Internet, a przed zakupem dużego flakonu wybierz mniejsze próbki, które pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *