Filtry powietrza – lek na alergie

Rozwój cywilizacyjny spowodował niestety również wzrost zanieczyszczeń powietrza, wywołujące coraz częściej różnego typu alergie. Jeśli więc cierpimy na uporczywe alergiczne atary lub męczy nas nieprzyjemny kaszel, zastanówmy się czy przyczyna nie tkwi w zanieczyszczeniu powietrza w naszym domu i czy nie warto zainwestować w filtry powietrza, które pomogą nam uporać się z naszymi problemami. Ze względu na zamknięcie pomieszczenia i nagromadzenie w nim pyłów, kurzu czy bakterii powietrze w naszym domu może być zanieczyszczone nawet bardziej niż powietrze na ulicy.

Łatwo przenosi ono także wszelkiego rodzaju alergeny, jak grzyby, pleśń, roztocza i pyłki mogące mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Na urządzenia oczyszczające powietrze składają się dwa lub nawet trzy filtry zaporowe albo elektrostatyczne, które potrafią wychwycić nawet 97% zanieczyszczeń powietrza przyczyniając się do poprawy jego jakości i samopoczucia domowników. Przy ich wyborze najlepiej kierować się wydajnością oczyszczacza i zwrócić uwagę jakie filtry powietrza stosowane są w danym urządzeniu.

Dla alergików polecane są bardzo skuteczne filtry powietrza HEPA zatrzymujące większość zanieczyszczeń mechanicznych. Ich wadą niestety jest częste zapychanie, przez co należy regularnie je wymieniać, co znacznie podwyższa koszty eksploatacji. Innego rodzaju filtry powietrza to filtry elektrostatyczne jonizujące cząsteczki powietrza w specjalnej komorze – te z kolei muszą być czyszczone, ale nie trzeba ich tak często wymieniać. Na rynku mamy też do wyboru fotokatalityczne filtry powietrza utleniające szkodliwe cząsteczki lub oczyszczacze ozonowe. Przy tych ostatnich musimy pamiętać o zadbaniu o stężenie ozonu w pomieszczeniu, w którym pracuje filtr, jeśli będzie ono za wysokie, może nam zaszkodzić. Z kolei jeśli wybierzemy wodne filtry powietrza możemy spodziewać się korzystnego nawilżenia pomieszczeń, w których przebywamy, ale z kolei musimy zwrócić uwagę na drobnoustroje chętnie rozwijające się w wilgotnym środowisku. Można także rozważyć zakup filtra termodynamicznego, w którym szkodliwe cząsteczki spalane są w specjalnej komorze w wysokiej temperaturze. Tego typu filtry uważane są wręcz za najbezpieczniejsze, redukują bowiem stężenie ozonu w powietrzu w pomieszczeniu. Inwestując w filtry powietrza warto zastanowić się jak często będą one używane i w jakich pomieszczeniach.

Ich wadą jest bowiem wydzielany hałas, nie ma filtrów całkowicie bezgłośnych, dlatego jeśli będziemy chcieli ustawić je w sypialni lub miejscu pracy, wybierzmy urządzenie jak najciszej pracujące. Najkorzystniejszy pod tym względem jest wybór filtrów elektrostatycznych, które pracują ciszej niż komputer. Wybierając filtry powietrza starajmy się także zwrócić uwagę na ich design oraz możliwości ustawienia ich w naszym mieszkaniu, część z tych urządzeń jest bowiem sporych rozmiarów, co już po zakupie okazuje się czasem kłopotliwe dla właścicieli mieszkania. Jeśli jednak będzie to korzystne rozwiązanie dla naszych kłopotów zdrowotnych, nie mamy nad czym się dłużej zastanawiać – filtry powietrza mogą skutecznie je zniwelować i powstrzymać przyszłe choroby.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *