W każdym dobrze wyposażonym gabinecie stomatologicznym znajduje się właściwy sprzęt stomatologiczny, narzędzia stomatologiczne i przydatne podczas wykonywania zabiegów akcesoria oraz innego typu oprzyrządowanie, które pozwala zapewnić komfortową pracę dentyście oraz dużą wygodę i bezpieczeństwo przyjmowanemu pacjentowi. Dokładny zakres wyposażenia zależy od rodzaju gabinetu stomatologicznego. W naszym artykule skupimy się na gabinecie przystosowanym do leczenia w ramach stomatologii zachowawczej. Jakie elementy wyposażenia znajdują się w każdym takim gabinecie?
Przede wszystkim unit stomatologiczny
Podstawowym elementem wyposażenia każdego gabinetu stomatologicznego, nie tylko takiego, w którym przyjmowani są pacjenci w ramach leczenia zachowawczego, jest unit stomatologiczny. W skład takiego urządzenia wchodzą fotel stomatologiczny, stolik dla stomatologa, stolik dla asystenta, sterownik nożny, spluwaczka dla pacjenta, a także lampa zabiegowa i konsola lekarza stomatologa, na której znajdują się wszystkie wykorzystywane przez niego wiertła stomatologiczne oraz inne narzędzia zasilane elektrycznie.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach: „Większość nowoczesnych unitów stomatologicznych ma także możliwość dodawania do niego większej ilości akcesoriów, dzięki czemu urządzenie to można rozwijać wraz z rozwojem gabinetu stomatologicznego”.
Narzędzia stomatologiczne
Żaden gabinet stomatologiczny nie mógłby pełnić swoich funkcji, tzn. przyjmować pacjentów, bez posiadania niezbędnych do tego celu narzędzi stomatologicznych. Nie jest to jedna grupa, ale kilka różnorodnych rodzajów akcesoriów. W gabinetach stomatologii ogólnej, czyli właśnie stomatologii zachowawczej stosuje się następujące rodzaje narzędzi dentystycznych:
- Narzędzia diagnostyczne – czyli przede wszystkim lusterka dentystyczne, pęsety stomatologiczne i twarde zgłębniki dentystyczne.
- Narzędzia do izolowania leczonych zębów od wilgoci – w tej grupie są wszelkiego rodzaju narzędzia i akcesoria, z których dentysta korzysta do osuszania pola zabiegowego w jamie ustnej. Są to m.in. szczypczyki oraz przenoszone za ich pomocą tampony, waciki i lignina.
- Narzędzia do opracowywania i wypełniania ubytków – M.in. tzw. upychadła i nakładacze stomatologiczne, za pomocą których nadaje się ubytkom kształt, który pozwoli na ich szczelne wypełnienie plombą.
- Narzędzia endodontyczne – są to narzędzi, które stomatolog wykorzystuje do wykonywania leczenia kanałowego zębów. Narzędzia te umożliwiają dentyście przedostanie się przez koronę zęba oraz poszerzanie i opracowywanie kanałów zębowych.
Wszystkie wskazane wyżej elementy wyposażenia gabinetów stomatologii zachowawczej są charakterystyczne nie tylko dla nich. Część wskazanych urządzeń i narzędzi ma swoje zastosowanie także w innych rodzajach gabinetów dentystycznych. Te narzędzia to po prostu absolutna podstawa wyposażenia.