Dźwigar kratowy

Dźwigar kratowy – rodzaje i zastosowanie

Inwestycje budowlane wymagają zastosowania różnego rodzaju urządzeń, akcesoriów i materiałów, choć wszystko oczywiście zależy od rodzaju inwestycji. Kiedy stosuje się dźwigary kratowe?

Dźwigar kratowy – co to takiego? 

Jest to konstrukcja wykonana ze stali, aluminium, żelbetonu, a nawet drewna – wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju inwestycjom budowlanym ma służyć. Dźwigar kratowy, na pierwszy rzut oka, przypomina kratownicę – jest to zasługa prętów, które montowane są przegubowo, aby zapewniały stabilne podparcie we wszystkich kierunkach. Jest to konieczne, ponieważ dźwigar kratowy montowany jest po to, aby podtrzymywać różnego rodzaju konstrukcje. 

Dźwigary kratowe mogą różnić się pod kilkoma względami, dlatego istotne jest, aby dobierać je adekwatnie do potrzeb określonej inwestycji budowlanej. Jednym z różniących czynników jest między innymi materiał, z jakiego zostały wykonane.  Dzięki temu mogą odznaczać się inną nośnością i maksymalnym obciążeniem, jakiemu mogą podołać. Różnice widoczne są także w samym kształcie kratownicy – mogą być to romby, kwadraty, trójkąty czy trapezy. 

Gdzie stosuje się dźwigary kratowe?

Mają one bardzo szerokie zastosowanie. Dźwigar kratowy – między innymi – używany jest w konstrukcjach o dużych rozpiętościach, na przykład dachach. Ponadto stosowane są przy budowie mostów czy tuneli, a także do zbrojenia i w górnictwie. Jako że są to konstrukcje lekkie, to również ich montaż nie nastręcza wiele trudności – można je także montować na nierównych powierzchniach. Aby dodatkowo wzmocnić dźwigar kratowy https://www.plettac.com.pl/ może zostać on pokryty betonem natryskowym, co wpływa pozytywnie na jego wytrzymałość. 

Jak widać dźwigary betonowe to konstrukcje stalowe, aluminiowe, żelbetowe, a nawet drewniane o szerokim zastosowaniu, między innymi w budownictwie. Mogą one różnić się nie tylko pod względem wyglądu zewnętrznego, ale również swoją nośnością, dlatego przy wyborze należy kierować się ich parametrami, które trzeba dobrać do konkretnego zadania. Dźwigary kratowe są dostępne w sprzedaży w różnych typach i rodzajach, a w takich sytuacjach, jak budowa tuneli w górnictwie czy zbrojenia, okazują się niezwykle ważnym elementem, gwarantującym większe bezpieczeństwo i wytrzymałość konstrukcji.