pompy ciepła

Dopłaty do pompy ciepła – kto może ją uzyskać? Jaką kwotę?

Pompy ciepła to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które wybiera wiele osób budujących domy, ale także modernizujących je w oparciu o nowoczesne technologie. Pompa ciepła nie jest jednak małym wydatkiem i nie każdy dysponuje wystarczającymi środkami na to, by we własnym zakresie sfinansować zakup, montaż i uruchomienie pompy ciepła. Nie każdy jednak wie o tym, że do pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie. Dla kogo jest przeznaczone i jaką kwotę można uzyskać? Podpowiadamy!

Kto może starać się o dofinansowanie pompy ciepła?

W ramach różnych programów wspierających zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do otoczenia można starać się o uzyskanie dofinansowania zarówno do modernizacji budynków pod kątem nowoczesnych i ekologicznych systemów grzewczych oraz prądotwórczych, jak i do wyposażania w takie urządzenia nowych nieruchomości.

Jednym z programów umożliwiających dofinansowanie pompy ciepła jest Czyste Powietrze. Jest on skierowany do właścicieli bądź współwłaścicieli domów, w których ma być przeprowadzona termomodernizacja. Jednym z warunków uzyskania dofinansowania jest rezygnacja ze źródła ciepła zasilanego paliwem stałym.

Dodatkowym kryterium jest to dochodowe. Dochód roczny nie może przekroczyć 135 tys. zł, a przeciętny, miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego 1894 zł (w przypadku gospodarstw zamieszkiwanych przez kilka osób) lub 2189 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego.

O dofinansowanie można starać się również w ramach programów Mój Prąd 5.0 i Moje Ciepło.

Jak starać się o dofinansowanie pompy ciepła?

Aby uzyskać dofinansowanie pompy ciepła, najpierw należy dokładnie zweryfikować, czy spełniasz wszystkie kryteria kwalifikujące Cię do dofinansowania. Zapoznaj się z warunkami różnych programów – bo mogą się one między sobą różnić. Jeżeli spełniasz kryteria, pozostaje złożyć odpowiedni wniosek i czekać na odpowiedź.

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od wielu czynników, przede wszystkim zaś od programu, w ramach którego możesz je otrzymać. Zapoznaj się dokładnie z warunkami każdego z nich i wybierz opcję, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *