YogiCo

Dlaczego wentylatory się psują?

Ważnymi elementami systemów klimatyzacji są wentylatory. Jako ruchome elementy są one podatne na uszkodzenia. Awaria wentylatora klimatyzacji sprawia, że cały układ przestaje działać. Z tego tekstu dowiesz się, jaka jest rola wentylatora w systemie klimatyzacji, co sprzyja uszkodzeniom oraz jakie są najczęstsze przyczyny niesprawności wentylatorów.

Rola wentylatora w systemie klimatyzacji

Zanim przejdziemy do przybliżenia funkcji wentylatorów w systemie klimatyzacji, warto poznać zasadę działania klimatyzatorów. Właśnie o to zapytaliśmy eksperta z YogiCo:

„Działanie systemu klimatyzacji opiera się na wymianie ciepła. Parownik służy odbieraniu ciepła z pomieszczeń, a skraplacz oddaje je poza obiektem. Pomiędzy nimi krąży ciecz chłodnicza, która ogrzewa się w parowniku, schładza w skraplaczu i ostudzona znów wraca do parownika po kolejną porcję ciepła”.

Aby powietrze w pomieszczeniu było schładzane równomiernie, musi pozostawać w ruchu. Za to właśnie odpowiadają wentylatory w systemach klimatyzacji. Układ dwóch wentylatorów sprawia, że powietrze nieustannie krąży wokół wymienników ciepła, aby oddać lub przejąć ciepło. Brak wentylacji sprawiłby, że powietrze schładzałoby się jedynie w pobliżu jednostki klimatyzacji, a w drugim końcu pokoju wciąż panowałyby gorąco i duszność.

Jako elementy mechaniczne wentylatory są dość podatne na uszkodzenia. Z czego mogą wynikać awarie wentylatorów i jak się przed nimi uchronić? O tym dalej!

Najczęstsze przyczyny awarii wentylatora w systemie klimatyzacji

Bardziej na uszkodzenia narażony jest wentylator jednostki zewnętrznej z uwagi na fakt, że jest eksponowany na więcej szkodliwych czynników: różnice temperatur, wilgoć, pyły krążące w powietrzu, uderzenia.

Często spotykaną awarią wentylatora jednostki zewnętrznej jest uszkodzenie silnika wprawiającego go w ruch, które wynika z przegrzania. Należy więc zadbać o odpowiednie chłodzenie jednostki zewnętrznej, unikać jej eksploatowania ponad możliwości i pamiętać o regularnym serwisowaniu.

Zaburzenia pracy wentylatora mogą wynikać także z nieprawidłowego montażu albo wad konstrukcyjnych jednostki klimatyzacji. Aby wiatrak obracał się regularnie i cicho, musi być prawidłowo zamocowany i wyważony. Każde odchylenie od osi obrotu spowoduje, że wentylator będzie głośniejszy, a nierównomierna praca doprowadzi do przeciążenia i w rezultacie znacznego skrócenia żywotności urządzenia. Dlatego tak ważne jest, aby montaż, a następnie przeglądy były przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *