SIŁOVEX

Dlaczego regeneracja siłowników hydraulicznych jest tak ważna?

Siłowniki hydrauliczne jak każde inne podzespoły układów mechanicznych należy regularnie serwisować, po to, aby wydłużyć ich żywotności oraz podnieść wydajność działania. Pomimo że siłowniki zwykle wykonywane są z najwyższą precyzją i charakteryzują się wysoką wytrzymałością, to jednak pracują w środowiskach dynamicznych, co przekłada się na ich nieuchronne wyeksploatowanie po pewnym czasie użytkowania.

Co to są siłowniki hydrauliczne?

Siłownik hydrauliczny to urządzenie, które przekształcają energię zgromadzoną w cieczach hydraulicznych na energię mechaniczną, jaka jest potrzebna do wykonania określonej pracy urządzenia. Każdy siłownik zbudowany jest z cylindra, tłoka i tłoczyska zamkniętych w szczelnej obudowie. Praca cylindra inicjowana jest poprzez wprowadzenie do tłoczyska czynnika hydraulicznego o odpowiednim ciśnieniu i przepływie, który powoduje przesunięcie tłoka i wysunięcie tłoczyska. Kluczowe dla prawidłowego działania siłownika jest zachowanie szczelności.

Najprościej rzecz ujmując, siłowniki hydrauliczne są elementami generującymi moc potrzebną do pracy różnych maszyn i urządzeń, a zamiana energii odbywa się dzięki ciśnieniu wytworzonemu przez ciecz wprawiającą poszczególne elementy w ruch. Zwykle siłowniki hydrauliczne pracują w warunkach dużych obciążeń i stosowane są wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają się napędy elektryczne i pneumatyczne. Najczęstszą awarią siłowników jest utrata szczelności dławnicy, co powoduje przecieki wewnątrz, jak i na zewnątrz mechanizmu. Zasadniczo zużycie siłownika jest naturalnym procesem, a rozwiązaniem problemu jest regeneracja.

Jak regeneruje się siłowniki?

Specjalistą w dziedzinie regeneracji siłowników jest firma SIŁOVEX, która dobiera odpowiednią metodę w zależności od stopnia zużycia elementu oraz rodzaju defektu. Najczęściej wykonuje się wymianę uszczelnień pomiędzy dławicą a tłoczyskiem lub montuje się nowe pierścienie w tłoku. Czasem konieczne jest tulejowanie lub szlifowanie, zwłaszcza jeśli widoczne są zarysowania wewnętrznej powierzchni tłoka.

Regeneracja siłowników hydraulicznych umożliwia ponowne wykorzystanie tego samego elementu, co przekłada się na oszczędności finansowe – taniej jest część zregenerować niż wymienić na nową. Co do zasady w wyniku przeprowadzonych prac konserwacyjnych element odzyskuje sprawność identyczną z fabrycznym siłownikiem, a więc klient otrzymuje w pełni sprawną część, gotową do dalszej eksploatacji. Dzięki regeneracji można uniknąć wielu niepotrzebnych kosztów, a oszczędności często osiągają kwoty kilkuset złotych na jednym siłowniku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *