vitabuerlecithin.pl

Dieta na cholesterol: 6 pysznych zdrowych produktów, które pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu

Dieta na cholesterol: 6 pysznych zdrowych produktów, które pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu

Produkty pełnoziarniste

Zawierają dużo rozpuszczalnego błonnika, który obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, zmniejszając wchłanianie cholesterolu do krwioobiegu. Dlatego używaj brązowego ryżu zamiast białego i zmień ulubiony biały makaron na jego pełnoziarnistą wersję. Na śniadanie wybieraj owsiankę z owocami, które również wpływają na obniżenie cholesterolu.

Ryby

Tłuste ryby morskie (np. łosoś, śledzie, tuńczyk, sardynki czy halibut) są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które redukują poziom trójglicerydów we krwi. Jedz ryby 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj, że przy wysokim poziomie cholesterolu również sposób przyrządzania posiłków ma znaczenie. Nie smaż! Gotuj, piecz lub duś bez dodatku tłuszczu.

Orzechy

Znajdziesz w nich dobre kwasy tłuszczowe, które pomagają w obniżeniu poziomu cholesterolu. Chrup je jako przekąskę lub posypuj nimi sałatki. Wybieraj orzechy bez soli, cukru czy innych dodatków. Nie zapomnij, że orzechy są też kaloryczne, dlatego zalecana przez Instytut Żywności i Żywienia dzienna porcja to 30 g.

Rośliny strączkowe

Obniżają poziom cholesterolu oraz homocysteiny (kolejnej przyczyny rozwoju miażdżycy). Są bogate w błonnik rozpuszczalny, który wiąże się z cholesterolem we krwi i wyprowadza go z organizmu. To także źródło białka o korzystnym składzie i witamin z grupy B. Ponadto zawierają lecytynę (zwłaszcza soje), która również wpływa na obniżenie cholesterolu.

Warzywa

Dieta kontrolująca poziom cholesterolu powinna obfitować także w inne warzywa i owoce. Są one źródłem błonnika i przeciwutleniaczy. Te ostatnie powinny znajdować się w twoim jadłospisie, ponieważ nie dopuszczają do przemiany cząsteczek cholesterolu LDL w formę szkodliwą dla organizmu.

Oliwa z oliwek

Jest m.in. źródłem jednonienasyconego kwasu oleinowego, który obniża stężenie „złego” cholesterolu LDL, jednocześnie nie zmniejszając stężenia „dobrego” cholesterolu HDL. Z uwagi na podobne właściwości, rekomendowany jest także olej rzepakowy.

Tego unikaj

Przy wysokim cholesterolu, ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze nasycone i cholesterol pokarmowy (np. smalec, tłuste mięso, kiełbasa, pełnotłuste produkty mleczne) oraz tłuszcze trans (m.in. gotowe wyroby cukiernicze, słone przekąski, dania typu fast food). Jedz także mniej cukru, miodu, słodkich dżemów, słodyczy i soli. Tę ostatnią możesz zastępować przyprawami ziołowymi.

Więcej na: vitabuerlecithin.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *