tuje ogrodowe

Jak dbać o tuje w ogrodzie?

Tuje to niezwykle popularne rośliny ogrodowe. Najczęściej wykorzystuje się je jako bardzo funkcjonalne i piękne żywopłoty, które zachowują swój niepowtarzalny charakter przez cały rok. Tuje są również sadzone jako rośliny ozdobne. Większość ogrodników ceni je za możliwość dość swobodnego kształtowania, co pozwala na tworzenie bardzo efektownych rzeźb ogrodowych. Tuje nie mają zbyt dużych wymagań, trzeba je jednak odpowiednio pielęgnować.

Wymagania tui ogrodowych

„Tuje są roślinami, które dobrze sprawdzają się w naszym klimacie. Nie ma z nimi większych problemów ani podczas lata, ani zimą. Bez uszczerbku mogą znieść niskie temperatury, a większość odmian nie potrzebuje specjalnego traktowania. Również latem tuje nie sprawiają kłopotów, choć warto pamiętać o ich podlewaniu, zwłaszcza podczas dużych upałów – mówi ogrodnik z centrum Ogrodniczego Ogród Śląski. Przy sadzeniu tui ważny jest jednak dobór odpowiedniego stanowiska. Tuje wolą miejsca dobrze nasłonecznione. Sprawdzą się także na stanowiskach lekko zacienionych, jednak z ich hodowlą w głębokim cieniu możemy mieć większe problemy” – dodaje specjalista.

Tuje zwane też żywotnikami nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę i mogą się utrzymywać na niemal każdym jej rodzaju, poza miejscami skrajnie przesuszonymi lub bardzo podmokłymi. Najlepsze efekty można jednak uzyskać, zapewniając im możliwie jakościowo dobre podłoże.

Warto pamiętać, że tuje nie powinny być sadzone tuż przy trawie. Najlepiej będzie odsunąć je na około pół metra od powierzchni trawnika, a ziemię wokół nich wysypać grubszym jasnym żwirem lub korą. Pozwoli to na ograniczenie parowania wody z gleby, a jednocześnie zapobiegnie rozwojowi chwastów.

Pielęgnacja tui ogrodowych

Choć tuje nie są roślinami wymagającymi, warto pamiętać o wykonywaniu podstawowych zabiegów związanych z podlewaniem, przycinaniem, nawożeniem i ochroną przed chorobami.

Rośliny tego rodzaju wymagają dość rzadkiego podlewania. Zwykle wystarczy, jeśli w sezonie wegetacyjnym tuje ogrodowe będą obficie podlewane raz na około 10 dni, a podczas upałów i suszy średnio raz w tygodniu. Trzeba pamiętać, że rośliny te potrzebują jednak stosunkowo obfitego podlewania przed sezonem zimowym.

Większość iglaków, w tym także tuje trzeba zasilać odpowiednimi nawozami dla nich przeznaczonymi. Dostępne są zwykle nawozy do rozcieńczania z wodą – przy których trzeba koniecznie pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji wody i koncentratu – oraz rozmaite granulaty nawozowe, które można wymieszać z glebą albo jedynie rozsypać pod roślinami. Pierwsze rozwiązanie jest korzystniejsze, ponieważ jest okazją do uzupełnienia ziemi torfem lub specjalnym podłożem do iglaków.

Przycinanie tui pozwala na utrzymanie ich wzrostu w odpowiednim dla nas przedziale, jest też okazją do tworzenia bardzo atrakcyjnych rzeźb ogrodowych. Tuje zwykle przycina się wiosna oraz późnym latem. Poza nadawaniem kształtu i ograniczeniem wzrostu trzeba też pamiętać o usuwaniu obumarłych gałęzi oraz o oczyszczaniu wnętrza rośliny z suchych części, gdyż podczas wilgotnej aury staną się one miejscem bytowania grzybów. Przycinanie czy formowanie dobrze jest wykonywać nie tylko na wysokość rośliny, ale również z pozostałych stron. Zabiegi te (czyszczenie i przycinanie) doświetlą wnętrze, przez co roślina będzie się dobrze rozkrzewiać, zagęszczać i lepiej spełni swoją funkcję w przypadku żywopłotu. Do tych zabiegów można wynająć profesjonalną firmę, która zajmuje się pielęgnacjami ogrodów i wykona wszystkie potrzebne prace.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *