siodła

Jak dbać o siodło?

Siodło niezaprzeczalnie jest produktem, bez którego jazda konno jest po prostu niemożliwa. Najbardziej popularnym, ale i praktycznym surowcem, z jakiego produkuje się siodła, jest oczywiście skóra. Charakteryzuje się ona niepowtarzalną trwałością i komfortem jazdy. Daje ona również jeźdźcowi wyższą gwarancję bezpieczeństwa niż w przypadku innych materiałów. Warto jednak wiedzieć o tym, że siodła wymagają pieczołowitej i starannej pielęgnacji. Podpowiadamy więc, w jaki sposób dbać o ulubione siodło.

Jak pielęgnować i konserwować siodło?

Jedną z najważniejszych czynności, o której musi pamiętać każdy jeździec, jest oczywiście czyszczenie siodła po zakończonej jeździe. To właśnie na nim intensywnie gromadzi się piach, kurz i wszelkiego rodzaju inne zabrudzenia, które mogą bardzo negatywnie wpływać na trwałość skórzanego siodła. Jak tłumaczą specjaliści z firmy Rymarz Piotr Konieczny: ,,W czyszczeniu siodła pomogą przede wszystkim preparaty w sprayu, ale też nawilżane chusteczki i mydła glicerynowe. Pamiętajmy jednak, aby zawsze rozprowadzać je z użyciem miękkiej, flanelowej ścierki, która z pewnością nie uszkodzi delikatnej skóry siodła’’. Bardzo istotne jest też to, aby w żadnym wypadku nie pozwolić na wsiąknięcie preparatu czyszczącego w głąb skóry. Jego nadmiar należy dokładnie zebrać wspomnianą ściereczką. Ważne jest także to, aby nie narażać siodła na niekorzystne warunki, w szczególności na deszcz. Z tego powodu siodła nigdy nie powinno pozostawiać się na zewnątrz. Jeżeli jednak siodło uległo przemoknięciu, należy je odpowiednio wysuszyć. Pomogą w tym chłonne i miękkie ręczniki i ściereczki. Po wyczyszczeniu siodła trzeba zabezpieczyć je dobrymi, natłuszczającymi preparatami.

Jak wybrać produkty do czyszczenia i konserwacji siodła?

Podczas używania i pielęgnacji siodła nie można zapominać o tym, że jest ono wykonane z niezwykle delikatnej i wymagającej skóry. Właśnie dlatego preparaty czyszczące nie powinny zawierać silnych detergentów, ponieważ mogłyby one skutecznie zniszczyć całą powierzchnię produktu. Warto zwrócić szczególną uwagę również na pH preparatu. Musi być ono obojętne dla skóry, aby nie uszkodzić przeszyć i powierzchni. Jeśli chodzi o konserwację, a więc zabezpieczenie siodła, zdecydowanie najlepiej sprawdzą się preparaty na bazie naturalnych olejków. Lanolina, wosk pszczeli i roślinne oleje skutecznie ochronią siodło przed wilgocią, mrozem, ale też niespodziewanym pęknięciem. Warto zauważyć, że obecnie na rynku znaleźć można preparaty pielęgnacyjne dla skór jasnych oraz ciemnych. Nie tylko skutecznie nawilżają i chronią one siodło, ale też pozwalają na długi czas zachować jego naturalny kolor.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *