Czym zajmuje się podolog i dlaczego warto się do niego udać?

Podologia to nauka, która w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Zjawisko to spowodowane jest przez jej ważną rolę w walce o zdrowie człowieka. Głównym przedmiotem działania podologii jest badanie dolegliwości kończyn dolnych, czyli nóg. Do kręgu zainteresowań specjalistów z omawianego obszaru medycyny zalicza się dziedziny takie jak:

 • limfologia,
 • neurologia,
 • ortopedia,
 • flebologia,
 • dermatologia,
 • miologia,
 • angiologia,
 • osteologia.

Każde z powyższych zagadnień oddziałuje na siebie wzajemnie, a ponadto ma istotne znaczenie w procesie badania schorzeń stóp i dolegliwości z nimi związanych.

Podolog – kim jest i dlaczego warto skorzystać z jego pomocy?

Specjalistą z zakresu podologii jest podolog. Warto jednocześnie zaznaczyć, że jest to zawód określany mianem paramedycznego, a osoby go wykonujące posiadają wykształcenie kosmetologiczne. Do głównych zadań wykonywanych przez podologa w Poznaniu należy przede wszystkim diagnozowanie wszelkiego rodzaju chorób kończyn dolnych. Zajmuje się on zatem badaniem objawów związanych ze zmianami znajdującymi się na paznokciach stóp, a także tymi o charakterze dermatologicznym.

Kto powinien rozważyć wizytę w jego gabinecie?

Pacjentami podologa są co do zasady osoby, które borykają się z wszelkiego rodzaju dolegliwościami związanymi z nogami. Najczęściej jednak wśród nich pojawiają się osoby starsze. Dzieje się tak dlatego, że to najczęściej właśnie seniorzy są najbardziej narażeni na wystąpienie różnego rodzaju schorzeń stóp oraz objawów z nimi związanych. Z tego powodu starsi pacjenci powinni poświęcać szczególną uwagę stanowi swoich kończyn dolnych, aby w razie zaistnienia jakichkolwiek niepokojących sygnałów udać się do podologa. Jednocześnie przed wizytą warto zapoznać się z przydatnymi informacjami na temat pracy gabinetu omawianego specjalisty na stronie https://poznan-podolog.com/.

Jakie schorzenia stóp najczęściej dotykają osoby starsze?

Jak już wspomniano, jedną z najliczniejszych grup stanowiących pacjentów gabinetów podologicznych są osoby starsze. Zjawisko to spowodowane jest zwiększeniem ryzyka wystąpienia schorzeń kończyn dolnych u seniorów ze względu na ich wiek i zmniejszoną odporność organizmu. Wśród stanów chorobowych najczęściej spotykanych u omawianej grupy ludności wymienia się między innymi:

 • wrastające paznokcie,
 • wszelkiego rodzaju odciski, nagniotki, a także modzele,
 • tzw. stopę cukrzycową,
 • grzybicę paznokci,
 • niechciane deformacje paznokci.

Warto jednak podkreślić, że każdy ze wskazanych objawów musi być uprzednio skonsultowany ze specjalistą, a następnie odpowiednio zdiagnozowany. Tylko w takiej sytuacji możliwe jest wprowadzenie właściwej procedury leczniczej.

Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?

Wizyta u podologa nie różni się znacznie od tej odbywanej w zwykłym gabinecie lekarskim. Jest ona całkowicie bezpieczna, w większości przypadków bezbolesna, a także – co istotne – nie trwa zbyt długo. W pierwszym etapie specjalista prowadzi z pacjentem wywiad, mający na celu ustalenie problemu. Prawidłowa i dogłębna konsultacja pozwala na skuteczną diagnozę schorzenia. Następnie podolog przystępuje do faktycznego badania. W pierwszej fazie jest ono prowadzone na specjalistycznej macie połączonej z aparaturą zwaną podobaroskopem. Procedura ta odbywa się zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Kolejny etap polega na ocenie stanu dolnych kończyn pacjanta przy użyciu podoskopu, a następnie plantografu. Z kolei ostatnią fazą wizyty u podologa jest badanie prowadzone za pomocą technik manualnych.

Diagnozowanie chorób stóp

Jak można zauważyć, podologia to niezwykle istotna dziedzina nauki o zdrowiu człowieka. Specjaliści prowadzący działalność w jej obszarze pomagają diagnozować i leczyć wszelkie schorzenia kończyn dolnych. Szczególnie narażone na tego typu dolegliwości są osoby starsze, dlatego powinny być one częstymi gośćmi gabinetów podologicznych.