projekty grantowe

Czym są projekty grantowe i na czym polegają?

Projekty grantowe są formą finansowania, przyznawaną różnym podmiotom na realizację konkretnych zadań, celów i projektów. Beneficjentem w tym procesie jest lokalna grupa działania, która odpowiada za udzielenie grantów innym organizacjom. LGD funkcjonuje jako swego rodzaju oddolna inicjatywa partnerstwa terytorialnego, zrzeszająca przedstawicieli lokalnych podmiotów z sektora prywatnego, publicznego i pozarządowego oraz mieszkańców działających na rzecz danej społeczności. Grant określa z kolei kwotę przyznanego dofinansowania.

Specyfika projektów grantowych

Projekty grantowe są tak naprawdę złożone z kilku mniejszych projektów, które zakładają realizację konkretnych operacji przez podmioty lub osoby z obszaru podlegającego Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność. Ich cel zawsze jest ściśle powiązany z określonym aspektem rozwoju lokalnego, czyli np. wzmocnieniem kapitału, aktywizacją mieszkańców czy promowaniem dziedzictwa. LGD ogłasza nabór o powierzenie grantów, a następnie wybiera podmioty odpowiedzialne za realizację zadań zaproponowanych we wniosku. Operacje te muszą wpisywać się w ustalony cel projektu grantowego. Za udzielenie wsparcia finansowego odpowiada LGD, a na poziomie Stowarzyszenia odbywa się cały proces naboru wniosków, ich wyboru i oceny czy zawierania umów z grantobiorcami oraz wypłaty samych grantów. 

  

Potencjalni grantobiorcy

W lokalnych grupach działania, projekty grantowe stanowią swego rodzaju wzbogacenie i uzupełnienie ich funkcjonowania w wybranym okresie. Status grantobiorcy uzyskać mogą osoby fizyczne, będące pełnoletnimi obywatelami kraju członkowskiego Unii Europejskiej oraz zamieszkujące na obszarze wiejskim objętym Lokalną Strategią Rozwoju. Granty przyznawane są też osobom prawnym, z wyłączeniem województwa w którym siedziba lub oddział podmiotu znajduje się na obszarze wiejskim objętym LSR. Projekty grantowe dotyczą również jednostek organizacyjnej nieposiadających osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną w przypadku posiadania siedziby lub oddziału w obszarze wiejskim objętym LSR. Podobnie wygląda to w przypadku gmin, a także powiatów z przynajmniej jedną gminą znajdującą się na obszarze wiejskim objętym LSR. 

  

Korzyści związane z realizacją projektów grantowych

Działania przeprowadzane w ramach poszczególnych projektów grantowych mogą skutecznie promować wybrany obszar terytorialny, zapewniać rozwój lokalny na wielu płaszczyznach oraz efektywnie aktywizować mieszkańców. Wsparcie finansowe w takiej formie pozwala na realizację wielu interesujących inicjatyw, co stanowi niemała szansę dla podmiotów wykluczonych z dofinansowania w ramach innych programów. Dużą zaletą projektów grantowych jest wysoki poziom przyznanych dotacji. Za ich realizację w całości odpowiada LGD, a grantobiorcy mogą uzyskać jej pomoc na każdym etapie działań. Jako przykład posłużyć może fundacja „Górażdże – Aktywni w Regionie” z powiatu krapkowickiego, która do tej pory wsparła blisko 600 projektów. Z jej dokonaniami można zapoznać się na stronie: https://krapkowice.naszemiasto.pl/fundacja-gorazdzy-przekazala-juz-57-mln-zl-na-blisko-600/ar/c3-8670799.  

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *