Na rynku istnieje wiele możliwości pozwalających skutecznie i efektywnie ulokować oszczędności. Jedną z nich są monety inwestycyjne. Złoto i srebro to jedne z popularniejszych kierunków lokowania wolnych środków. Przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się więcej. Istotny jest fakt, że monety dzielą się na bulionowe oraz kolekcjonerskie. Czym są? Czym się różnią? Wszystkie najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.
Monety bulionowe
Monety bulionowe są wykonane z metali szlachetnych i służą jako lokata kapitału. Nie każda z nich ma określoną wartość nominalną, co oznacza, że często zamiast nominału jest podawana masa np. 1 uncja. Ekspert z Krakowskiego salonu numizmatycznego Gibon wyjaśnia, że ich cena jest uzależniona od masy, ale też do aktualnej wartości zastosowanego metalu szlachetnego. Warto wiedzieć, że do ich produkcji wykorzystuje się praktycznie czyste metale szlachetne – oznacza to, że mają one wysokie próby. Należy również zaznaczyć, że w przeciwieństwie do monet kolekcjonerskich są masowo produkowane i mają prostsze wykończenie.
Zastanawiając się, czy warto w nie inwestować – można powiedzieć, że przemawia za tym wiele czynników. Są łatwe w przechowywaniu, transporcie oraz późniejszej wymianie na walutę. Ich zakup jest w pełni bezpieczny, gdyż są wytwarzane przez mennice narodowe, co potwierdzają wystawione certyfikaty.
Monety kolekcjonerskie
Monety kolekcjonerskie mają określony nominał, aczkolwiek ich wartość zwiększa się wraz z ilością zastosowanego kruszcu. Mogą one bowiem stanowić czysty metal szlachetny bądź jedynie np. 30% jego zawartości. Dość często ich wartość wynika również z panujących na rynku trendów, bądź też dostępności tj. wartości kolekcjonerskiej. Wynika ona z faktu, iż są one rzadkimi okazami. Warto również zaznaczyć, że najczęściej są one nabywane przez kolekcjonerów, czyli numizmatyków. Są to osoby, które zwracają uwagę nie tylko na ich wartość, ale też historię czy znaczenie.
Jakie są różnice między monetami kolekcjonerskimi a bulionowymi?
W przeciwieństwie do monet kolekcjonerskich, monety bulionowe są bite każdego roku. Te pierwsze są zazwyczaj produkowane w jednej, dość krótkiej serii. Później nie są już wydawane. Przez to są niezwykle rzadkie, a to z kolei czyni je wartościowymi. Miano jakie uzyskały, wynika z ich historycznego znaczenia, nadzwyczajnego sposobu powstania czy innych wyjątkowych cech. Wszystko to przyczynia się do tego, że są dość dobrą inwestycją dla znających się na numizmatyce – zwłaszcza że ich cena wzrasta lub spada i jest zależna od wielu czynników zewnętrznych. Na koniec warto podkreślić, że monety bulionowe mogą stać się kolekcjonerskimi, ale nie odwrotnie.